Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕКУРІОНИ
   

ДЕКУРІОНИ

(лат. decuriones, від decuria, букв, — десяток), куріали — 1) У Давньому Римі — члени міських рад (сенатів, курій). З'явилися у залежних від Риму міських громадах, а згодом, в епоху Рим. імперії, — в усіх містах рим. провінцій. Із 4 ст. перетворилися на особливий стан, до якого належали місц. середні землевласники (після сенаторів і вершників це був третій привілейований стан).

Д. (чисельність їх у кожній громаді дорівнювала звичайно 100) повинні були мати певне майно. З них формувалася муніципальна аристократія, необхідна для міського самоврядування. Відали збиранням і розподілом податків, здачею в оренду міських земель, витрачанням громад, коштів та ін. При вступі на посаду сплачували значну суму, а надалі повинні були витрачатися на громад, потреби й відповідати за неповне стягнення податків власним майном. Діяльність Д. контролювали спец, куратори і намісники провінцій. Через зростання податкового тягаря і натур, повинностей у 4 ст. становище Д. настільки погіршилося, що вони намагалися позбутися свого статусу і відповідних обов'язків.

Едиктами імператора Константина, виданими в 316 і 325, Д. були навічно прикріплені до своїх місць, їм категорично заборонялося залишати місто.

2) Командири кавалерійської декурії (групи з 10 воїнів).

Літ.: Бартошек М. Рим. право: Понятия, термины, определения. ?., 1989.

Є. О. Харитонов.