Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КИРИЛО І МЕФОДІЙ
   

КИРИЛО І МЕФОДІЙ

- слов'ян, просвітителі, проповідники християнства, творці слов'ян, азбуки (глаголиці), перші перекладачі богослужб. книг на слов'ян, мову, брати: молодший — Кирило (до прийняття чернец-

Кирило і Мефодій - leksika.com.ua

тва у 869 — Костянтин; 827, м. Солунь, тепер Салоніки, Греція — 14.11 869, Рим); старший — Мефодій [бл. 815, м. Солунь - 6.IV 885, м. Велеград (не збереглося), тепер тер. Чехії]. Займали різні високі посади у Візантійській імперії, а з 863 жили в Моравії та Паннонії, займалися проповідн. і просвіти, діяльністю, боролися із засиллям латиномов. нім. місіонерів. Переклали з грецької на слов'ян, мову осн. богословські книги, зокрема Номоканон. Сприяли прилученню слов'янства до універсальної греко-рим. юрид. системи. Канонізовані правосл. церквою як святі. Іменами цих рівноапостольних слов'ян, учителів було назване таємне т-во — Кирило-Мефодіївське братство, що діяло в Києві в серед. 19 ст. У Болгарії засновано орден «Кирило і Мефодій» та Міжнар. премію імені братів К. і М. Болг. правосл. церква встановила день пам'яті К. і М., який з часом став святом нац. освіти й культури.

Літ.: Святой Мефодий как славян, законодатель. В кн.: Богосл. труды, сб. 2. М., 1961; Воскобойников В. Братья Кирилл и Мефодий. М., 1978.

О. В. Скрипнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази