Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ф arrow ФЕДЕРАЛЬНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ
   

ФЕДЕРАЛЬНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ

(Federal Bureau of Investigation), ФБР (FBI) — гол. загальнодержавне поліцейське слідче відомство США. Засн. 1908 як спец, розшуковий підрозділ у складі федер. департаменту юстиції. Мало назву «Бюро розслідувань». Було уповноважене розслідувати федер. злочини. До 1914 бюро здійснювало поліц. розслідування порушень антитрестівського (антимонопольного) зак-ва та Закону Манна (1910), спрямованого на протидію торгівлі «живим товаром». Під час Першої світової війни 1914—18 виконувало функції крим. та політ, розшуку і контррозвідки, а з 20-х pp. 20 ст. зосереджується переважно на б-бі з «радикалізмом» та «бутлегерством» (контрабандою, таєм. виготовленням і збутом спирт, напоїв). 1924 бюро очолив Е. Гувер, під чиїм керівництвом воно трансформувалося у загальнонац. центр б-би з найнебезпечнішими видами крим. злочинності. Сучасну назву відомство одержало згідно із законом від 22.III 1935. Відповідно до ухвалених Конгресом США в 1934 дев'яти статутів (законів), відомих як «федеральний закон про злочинність», до юрисдикції ФБР було віднесено розслідування широкого кола федер. злочинів (убивство або напад на федер. службовця; втеча з одного штату до іншого з мет ою уникнути пред'явлення обвинувачення або дачі показань по крим. справі; розбійні напади на банк, установи; порушення регламентації продажу та зберігання вог-неп. зброї тощо).

Тепер ФБР функціонує у складі м-ва юстиції. Його очолює директор, який за згодою Конгресу призначається президентом строком на 10 років. Організаційно ФБР складається зі штаб-квартири у м. Вашингтоні (до неї входять 10 управлінь і 4 служби) та регіон, управлінь (у 56 містах США); має представництва у 52 країнах. На 31.1 2002 штат відомства налічує понад 9,5 тис. оперативних працівників (агентів) і 16 тис. осіб адм.-тех. та допоміж. персоналу.

Основу орг.-штатної структури ФБР становлять управління (юридичне; інспекційне; ідентифікації; адм. служб; обліків; технічних служб; підготовки кадрів; контррозвідки; крим. розслідувань; лабораторій та експертиз) і відділи (зв'язків з Конгресом, зв'язків з громадськістю, соціальний, зовн. зв'язків, внутр. розслідувань). Функціонально служби ФБР поділяються на 4 категорії: адміністративні, б-би з тероризмом і контррозвідкою, крим. розслідувань та зміцнення законності. Гол. функція ФБР — забезпечення внутр. безпеки та координація діяльності всіх право-охор. органів країни у протидії злочинності (ведення загальнофедер. крим. обліків, здійснення криміналіст, експертиз та ідентифікація особи злочинців, збір, узагальнення та аналіз стат. інформації про злочинність, сприяння професійній підготовці працівників споріднених поліц. організацій). Бюро зосереджується на таких стратегіч. напрямах: тероризм, порушення громадян, прав, контррозвідка, організ. злочинність, наркобізнес, особливо небезпечні крим. злочини, перевірка благонадійності кандидатів на заміщення відп. посад у федер. відомствах та осіб, які приймаються на пов'язану з дотриманням держ. таємниці службу.

Найпоширенішими злочинами, що розслідуються працівниками ФБР, є напад на федерального службовця або вбивство його, шпигунство, викрадення людей, вимагання, пограбування банків, вивезення викраденого майна за межі країни, шахрайство, корупція, шантаж, хабарництво, забруднення навкол. середовища, зловживання урядовими програмами тощо. За цими та іншими скоєними проти д-ви злочинами ФБР здійснює збір та узагальнення фактів, виявлення свідків і збір доказів. ФБР не наділене повноваженнями висловлювати власну думку щодо вини чи невинуватості об'єктів розслідування і не бере на себе роль обвинувачувача, прокурора, присяжного засідателя або судді.

Літ.: Гиленсен В. М. Федер. бюро расследований США. М., 1981; Губанов А. В. Полиция зарубежных стран. Орг.-прав. основы, стратегия и тактика. М., 1999; Корнієнко М. В. Протидія орг. злочинності в країнах ЄС та США. К., 2002.

О. Н. Ярмиш, О. С. Проневич.

 

Схожі за змістом слова та фрази