Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow бат-без arrow БЕБЕЛЬ
   

БЕБЕЛЬ

(Bebel) Август (22.ІІ 1840, Кельн-Дойц - 13.VIII 1913, Пассугг, Швейцарія) - діяч німецького і міжнародного робітничого руху, один із засновників і керівників нім. соціал-демократії та 2-го Інтернаціоналу. За фахом токар. Учасник робітн. руху з

1860. З 1867 - голова к-ту робітн. профспілок і депутат рейхстагу Пн.-Нім. Союзу. Перебував під ідейним впливом К. Маркса і Ф. Енгельса. В 1869 разом з В. Лібкнехтом заснував С.-д. робітн. партію Німеччини (див. Ейзенахці). Під час франко-прусської війни 1870-71 займав інтернаціоналістську позицію, виступав на захист Паризької комуни. За революц. діяльність його не раз заарештовували. Б. вів постійну боротьбу за чистоту марксизму, проти опортунізму і ревізіонізму. В останні роки життя припустився ряду центристських помилок. Незважаючи на це, Б. до кінця свого життя боровся за справу соціалізму.

Тв.: Рос.перекл.- Женщина и социализм. M., 1959; Из моей жизни. M., 1963.

Літ.: Маркс К. і Енгельс Ф. [Листи до А. Бебеля]. Твори, т. 34 - 39; Ленін В. I. Август Бебель. Повне зібрання творів, т. 23; Гемков Г, Август Бебель. М-, 1972.

Бебель