Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow нев-нюр arrow НЕДБАЛІСТЬ СЛУЖБОВА
   

НЕДБАЛІСТЬ СЛУЖБОВА

- невиконання або неналежне виконання служб, особою своїх служб, обов'язків через несумлінне ставлення до них. За характером діяння та завданими наслідками Н. с. може бути визнана законом як злочин, адміністративне чи дисциплінарне правопорушення. Найчастіше її ототожнюють зі злочином у сфері служб, діяльності в разі, коли зазначене невиконання або неналежне виконання служб, особою своїх служб, обов'язків завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окр. гр-н або держ. чи громад, інтересам, або інтересам окремих юрид. осіб (ст. 367 КК України). У КК України 1960 цей злочин іменувався халатністю. Н. с. може виявлятися у формі: 1) невиконання служб, особою своїх служб, обов'язків через несумлінне ставлення до них; 2) неналежного виконання служб, особою своїх служб, обов'язків через несумлінне ставлення до них. Невиконання служб, обов'язків («чиста» бездіяльність) означає невиконання служб, особою дій, передбачених як безумовні для виконання нею по службі. Неналежне виконання служб, обов'язків («змішана» бездіяльність) — це такі дії служб, особи в межах служб, обов'язків, що виконані не так, як того вимагають інтереси служби.

Крим, відповідальність за Н. с. настає лише у випадку, якщо дії, невиконання чи неналежне виконання яких завдали істотної шкоди, входили в коло служб, обов'язків даної служб, особи. Необхідно, щоб особа мала реальну можливість виконати належним чином свої обов'язки. Можливості (чи неможливості) виконання служб, особою своїх обов'язків визначаються за відповід. об'єктивними та суб'єктивними критеріями.

Для кваліфікації діяння як Н. с. необхідно встановити, що воно вчинене служб, особою під час виконання служб, (владних, орг.-розпорядчих чи адм.-господарських) функцій. Діяння, яке полягало в невиконанні чи неналеж. виконанні профес. функцій, навіть якщо воно призвело до істотної шкоди, не може розцінюватися як Н. с. (напр., застосування лікарем неправильного лікування, невдала операція та ін.).

Крим, закон, крім заг. складу Н. с. (ст. 367 КК), передбачає також спец, склади злочинної Н. с. (напр., недбале ставлення до військ, служби — ст. 425). Суб'єктом Н. с. може бути лише служб, особа.

Н. с. — єдиний злочин у сфері служб, діяльності, який вчиняється з необережності. З суб'єктивного боку він характеризується тільки необережною формою вини у вигляді злочин, самовпевненості (служб, особа передбачає, що внаслідок невиконання чи неналеж. виконання нею своїх служб, обов'язків правам і закон, інтересам може бути завдано істотної шкоди, але легковажно розраховує на її відвернення) або злочинної недбалості (служб, особа не передбачає, що в результаті її поведінки може бути завдано істотної шкоди, хоча повинна була і могла це передбачити). Кваліфікуючою ознакою Н. с. є спричинення цим злочином тяжких наслідків. За вчинення Н. с. крим. закон передбачає покарання у вигляді штрафу від 50 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або випр. робіт на строк до 2 років, або обмеження волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років (ч. 1 ст. 367), а в разі спричинення тяжких наслідків (ч. 2 ст. 367) — позбавлення волі на строк від 2 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та зі штрафом від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або без такого.

М. І. Мельник.

 

Схожі за змістом слова та фрази