Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow алгор-алч arrow АЛТАЙ
   

АЛТАЙ

- гірська країна в Азії, переважно на території СРСР (на Пд. Сх. Західного Сибіру), деякі хребти простягаються в межах МНР та Китаю. Довжина близько 2000 км. Складається з численних дуже розчленованих хребтів. А. поділяють на власне А., або Радянський А., Гобійський А. та Монгольський А. Для центр, частини А. характерні альпійські форми рельєфу, значні висоти (2500- 4000 м). Тут підноситься найвища вершина А.- г. Бєлуха (4506 м). Хребти Зх. і Пн. Зх. А. більш згладжені, рельєф їх - ерозійний середньо- та низькогірний. На Пд.

А.- система високих, мало розчленованих хребтів широтного простягання, до них прилягає високе плато Укок- Сх. А. має згладжений рельєф, положисті схили й куполовидні вершини заввишки від 3000 до 4000 м. Для А. характерні численні міжгірні улоговини й долини (Абайська, Канська, Чуйська та ін.). Складається А. в основному з палеозойських метаморфічних та осадочних порід (сланців, пісковиків), які місцями прорізані гранітними інтрузіями, особливо в межах Зх., або Рудного А. Надра А. багаті на родовища поліметалевих руд та ін. корисних копалин, є термальні джерела. Клімат різко континентальний. Пересічна т-ра січня від -15° до -30°, липня +13°, +14°. Характерні температурні інверсії (зима в горах тепліша, ніж на прилеглих рівнинах). Опадів від 300-500 мм (Пд- Сх.) до 1000- 1500 мм (Пн. Зх.) на рік. На високогірних хребтах є льодовики, заг. площа зледеніння близько 800 км2. А. розчленований густою сіткою річок (Катунь, Бухтарма, Бія, Чуя та ін.), що мають великі запаси гідроенергії. Багато озер, переважно тектонічного й льодовикового походження (найбільші - Телецьке озеро й Мар-каколь). Переважають ландшафти лісового поясу - темнохвойна тайга (кедр, смерека, ялина) і березово-осикові ліси. Степові ландшафти з ковилово-типчаковою різнотравно-лучною рослинністю поширені в долинах та міжгірних улоговинах на вис. 350-800 м. Найвище лежить Чуйський степ, який в зв'язку з посушливим кліматом має сухостепову та напів-

пустельну рослинність. Різноманітний тваринний світ А. Пром. хутровими звірами є білка, соболь, колонок, лисиця, горностай, бабак. Завезено й акліматизовано ондатру, амер. норку, енотовидного собаку. Цінною твариною А. є олень-марал, роги якого (панти) використовують у медицині. В межах А.- Алтайський і Маркаколь-ський заповідники. Район туризму. Курорти. Про госп. використання Радянського А. див. Алтайський край, Східно-Казахстанська область.

Літ.: Розен М. Ф. Очерки и библиография исследований природы Алтая. Бийск, 1970. О. В. Поривкіна.

алтай

 

Схожі за змістом слова та фрази