Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОЛИВСЬКИЙ МИР 1660
   

ОЛИВСЬКИЙ МИР 1660

- мирний договір між Швецією, з однієї сторони, і Річчю Посполитою, Австрією та Бранденбурзько-Прусською державою, з другої сторони, при посередництві Франції, яка підписала договір як гарант. Укладений 3.У 1660 в Оливському монастирі під Данцигом (тепер м. Гданськ, Польща). Разом з Копенгагенським миром між Швецією і Данією 1660 О. м. 1660 став підсумком першої Північної війни 1655—60 між Швецією та Польщею. Договір змінював співвідношення сил держав у Пн. і Сх. Європі, погіршував геополітичне і міжнар.-прав, становище Речі Посполитої, яка була ослабленою у результаті нац.-визв. б-би укр. народу. Слідом за Вестфальським миром 1648 він закладав основи європ. миру, ідеї та принципи сучасного міжнар. публічного правопорядку, зокрема принцип суверенітету і рівності держав у відносинах між собою. О. м. 1660 складався з 37 пунктів. За договором сторони утверджували між собою вічний і непорушний мир. Польща зрікалася всіх претензій на шведську корону і відмовлялася на користь Швеції від Естляндії та більшої частини Лівонії. Швеції також були повернені зайняті союзниками володіння у Померанії. Поновлено князівство (герцогство) Курляндія, яке залишалося за Польщею. Підтверджено з обох сторін суверенітет Сх. Пруссії, її незалежність від Польщі.

Договір про О. м. 1660 засвідчив зростаючу роль Швеції та Бранденбурзько-Прусської д-ви в європ. політиці, прискорив укладення Кардиського мирного договору 1661 між Моск. д-вою і Швецією. Текст договору про О. м. 1660 наводить козац. літописець С. Величко у своєму «Літописі» 1720-х рр.

Літ.: Haumant ?. La guerre du Nord 1655-1660. Paris, 1893; Rudawski J. Historia Polski od Smierci Wladislawa IV do pokoju Oliwskiego, t. 2. СПб.—Могилев, 1955; Величко Самійло. Літопис, т. 1. К., 1991.

Ю. Я. Касяненко, Л. В. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази