Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow вин-вій arrow ВІЙСЬКОВІ ПОСЕЛЕННЯ
   

ВІЙСЬКОВІ ПОСЕЛЕННЯ

- особлива організація військ за рабовласн. і феод, ладу, за якої солдати поєднували військ, службу з веденням с. г. Такі поселення створювалися і в Рос. д-ві. Перші з них з'явилися у 2-й пол. 16 ст. на засічних (оборонних) лініях для захисту кордонів від нападів кримських і ногайських татар. У 1-й пол. 18 ст. В. п. було створено на Українській, Царицинській, Оренбурзькій лініях, у Слов'яносербському і Бахмутському повітах Пд. України, а також на Пн. Кавказі. У 18 ст., після приєднання Криму до Росії, В. п. було поступово ліквідовано, а військ, поселенці злилися з козац. військами, населенням міст або держ. селянами.

Ін. характер мала система В. п. 1810—57, запроваджена Олександром І з метою створення резерву навчених військ без збільшення затрат на армію. Організацією В. п. нового типу керував військ, міністр О. Аракчеев. В. п. формувалися з поселенців-гос-подарів (солдатів, що прослужили не менше 6 років, і частини місц. селян) та їхніх помічників. Діти поселенців з 7 років зараховувалися до кантоністів (військовозобов'язаних). Поселенців прикріпили до землі, одягли у військ, форму, дали рушниці та амуніцію; їхнє життя суворо регламентувалося. Поселенці були зобов'язані працювати під наглядом унтер-офіцерів у полі і увесь рік проходити військ, навчання. В Україні, починаючи з 1817, В. п. почали створюватися у Слобідсько-Українській (пізніше — Харківській), Херсон, та Катериносл. губерніях. Усього тут було розміщено 3 полки піхоти та 16 полків кінноти. 1817 Бузьке козацьке військо було реорганізовано в поселен, улан, дивізію. Впродовж 1836—37 В. п. постали на Київщині та Поділлі. Муштра, жорстокість режиму В. п. викликали опір поселенців, який часто виливався у повстання. 1817 особливо сильні заворушення виникли серед бузьких козаків, які не хотіли ставати військ, поселенцями. 1819 повстав Чугуївський полк. 1820 спалахнуло Шебелинське повстання. Цар. уряд змушений був 1857 ліквідувати систему В. п., перевівши їх населення на становище держ. селян.

Див. також Аракчеєвщина.

Літ.: Граф Аракчеев и военные поселения 1809-1831. СПб., 1871; Липовская Т. Д. Социально-экон. положение военных поселян на Украине (1817-1857). Дп., 1982; Богданов Л. П. Военные поселения в России. М., 1992.

М. М. Страхов.

 

Схожі за змістом слова та фрази