Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow б arrow БІБЛІОТЕКА
   

БІБЛІОТЕКА

- бібліотечно-бібліографічний, культурно-просвітницький і науково-допоміжний соціальний інститут, що забезпечує акумуляцію і загальнодоступність документально-інформаційних ресурсів (книжок, документів та інших носіїв інформації), які містять і зберігають знання, набуті в процесі розвитку людства, сприяють піднесенню інтелектуального та культурного потенціалу суспільства. Бібліотечний фонд - це сукупність документально-інформаційних ресурсів Б. (книжок, документів, рукописів, аудіовізуальних матеріалів, інших носіїв інформації). Бібліотечна система України - це розгалужена мережа Б. різних видів, заснованих на державній (загальнодержавній та комунальній), колективній чи приватній формах власності. Діяльність їх підпорядковується Закону України "Про бібліотеки і бібліотечну справу" від 27 січня 1995 р. № 32/ 95-ВР.

Б. були відомі ще в стародавні часи (Ассирія, Єгипет, Китай). Найбільші з них - Александрійська Б. (Піст. дон. е.) та Б. Саргонідів у Ассирії (VII ст. до н. е.). В Україні основними сховищами рукописних і друкованих книжок ставали Б. церков і монастирів. Першою з них була Б. собору Святої Софії в Києві, заснована князем Ярославом Мудрим у 1037 р. Серед монастирських Б. найзначнішою була Б. Києво-Печерської лаври (XI ст.), однак стародавня частина її фондів загинула під час пожежі 1718 р. У XVII ст. було засновано Б. при Києво-Могилянській академії, Львівському університеті, у XIX - при Харківському, Київському і Чернівецькому університетах, а також публічні Б. в Одесі, Харкові та інших містах. У 1914 р. в Україні працювало вже 3153 масові Б. загальним фондом 1917 тис. томів, а в 1957 р. - 78 424 Б. усіх типів загальним фондом 257 175 550 томів. Нині в Україні працюють бл. 43 тис. Б. усіх форм власності, з них до системи Міністерства освіти і науки належать бл. 22 тис, Міністерства культури і туризму - бл. 20 тис, Міністерства охорони здоров'я - бл. 1500, сільськогосподарських - бл. 500. У кожному обласному центрі є обласна Б. (всього 25), а також районні, міські, сільські та ін. (в т. ч. дитячі). Найбільшими Б. в Україні є Б. Національної академії наук України в Києві (понад 10 млн одиниць) та Львівська наукова Б. ім. В. Стефаника (бл. 5 млн томів) (1985). Для Б. споруджуються спеціальні приміщення. Складові частини типової сучасної бібліотечної будівлі: книгосховище з системою стелажів, спеціальний транспорт, опалення і вентиляція; зали для читачів (загальні і спеціалізовані); приміщення для бібліотечного обслуговування (абонемент, каталог, виставка). Бібліотечні будинки бувають: з баштовим книгосховищем, розташованим над пунктами видачі книжок; з книгосховищем, безпосередньо сполученим з пунктами видачі книжок; з централізованим книгосховищем і диференційованою видачею книжок. Б. різних видів, у т. ч. шкільні й університетські, в межах певного регіону можуть об'єднуватися в комп'ютерну систему. В розвинутих країнах відвідування публічних Б., як правило, безкоштовне, за винятком користування комп'ютерними мережами та іншими найсучаснішими засобами телекомунікаційних зв'язків. У читальних залах встановлені термінали електронного доступу до каталогу. Існують спеціальні системи пошуку інформації (через доступні банки інформації і національну бібліотечну мережу), яка подається на дисплей або принтер.

Деякі вітчизняні публічні Б. обслуговують читачів за плату. Зважаючи на низький рівень матеріально-технічного забезпечення, вони тільки недавно почали використовувати у своїй роботі комп'ютерні мережі, різноманітну апаратуру для читання і копіювання книжок. На Заході багато Б. нині являють собою своєрідні громадські центри (особливо в невеликих містах), де відвідувачам пропонують різноманітні послуги: прокат аудіо- і відеоматеріалів, комп'ютерних програм, компакт-дисків і мікрофільмів, обслуговують сферу бізнесу (консультують, надають необхідну інформацію, частково в патентній сфері), створюють мовні й освітні курси, а також спеціальні програми для дітей та інвалідів. Щоб стати читачем, наприклад, Б. Конгресу США у Вашингтоні (загальний фонд бл. 90 млн одиниць зберігання, в т. ч. понад 20 млн книжок), не потрібен читацький квиток: достатньо переступити поріг читальної зали.

 

Схожі за змістом слова та фрази