(International Narcotics Control Board), MKKH (INCB) — незалежний міжнар. орган контролю за додержанням конвенцій з контролю над наркотиками. Утв. 1968 ООН згідно з Єдиною конвенцією про наркотичні засоби J96J. Складається з 13 членів, обраних Економічною і соціальною радою ООН (ЕКОСОР): 5 (у т. ч. З чол. з мед., фармакол. чи фармацевтичним досвідом) — від Всесвітньої організації охорони здоров 'я (ВООЗ), і 8 — із списку осіб, вказаних державами — членами ООН і державами — учасницями Єдиної конвенції, які не є членами ООН. Згідно з п. 2 ст. 9 цієї Конвенції до к-ту «мають входити особи, які, будучи компетентними, неупередженими та незацікавленими, користуються загальною довірою. Своє членство в МККН юни не повинні суміщати з ін. посадою або займатися будь-якою діяльністю, що могла б зашкодити їх неупередженості при виконанні ними своїх функцій». Осн. обов'язок МККН: вивчати та аналізувати інформацію про обіг наркот. засобів, що надходять від більш як 190 країн і територій; домогтися додержання урядами положень відповід. конвенцій з контролю над наркотичними засобами і психотроп, речовинами для забезпечення їх достатньої кількості для мед. і наук, цілей; контролювати їх законне виготовлення, збут і продаж; вживати заходів запобігання їх переміщенню у незакон, обіг; виявляти недоліки нац. і міжнар. систем контролю за виготовленням та обігом наркот. засобів і психотроп, речовин та сприяти усуненню цих недоліків. Крім того, комітет визначає, які хім. речовини, що використовуються для незакон, виготовлення наркотиків, потрібно включити до системи міжнар. контролю.
МККН підтримує діалог з урядами держав — учасниць Єдиної конвенції 1961 при проведенні консультацій, направляє до окр. країн на їх прохання спец, місії. Для надання допомоги нац. системам контролю секретаріат к-ту організує програми підготовки кадрів для кер. співробітників відповідних держ. органів з контролю над наркотиками. К-т звітує про свою діяльність перед ЕКОСОР через Комісію ООН з наркотичних засобів у що-річ. доповідях. У них МККН аналізує становище у сфері контролю над наркотиками в різних країнах, виявляє та прогнозує загрозливі тенденції і пропонує заходи, яких потрібно вживати в под. випадках. Щорічна доповідь доповнюється інформаціями про наркот. засоби, психотропні речовини і прекурсори.
МККН співробітничає не лише з міжнар. органами і спеціаліз. установами ООН (ЕКОСОР, ВООЗ, ІМО, ІКАО та ін.), а й з міжнар. організаціями, що не входять до системи ООН, насамперед з Міжнародною організацією кримінальної поліції (Інтерполом). Зважаючи на важливість діяльності МККН, 37-а сесія Комісії ООН з наркотичних засобів у 1994 прийняла спец, резолюцію «Роль Міжнародного комітету з контролю над наркотиками», в якій підкреслила досягнення к-ту в обмеженні культивування, в-ва, виготовлення та в контролі за використанням наркот. засобів у кількості, необхідній для наук, і мед. цілей. Місцеперебування — м. Відень (Австрія).
В. О. Романюк.