Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Н-неб arrow НАКАЗИ МАЛОРОСІЙСЬКИМ ДЕПУТАТАМ 1767
   

НАКАЗИ МАЛОРОСІЙСЬКИМ ДЕПУТАТАМ 1767

— письм. документи з побажаннями і вимогами зборів виборців, подані через їх депутатів до утвореної рос. імператрицею Катериною II [згідно з маніфестом від 14(25).XII 1766] Комісії для складання проекту Нового Уложення (Катерининської комісії). За маніфестом, депутатів до Комісії обирали і в Лівобереж. Україні (Гетьманщині). Вибори відбувалися у 15 округах відповідно до військ.-адм. поділу, а пунктами проведення виборів були Новгород-Сіверський, Стародуб, Чернігів, Ніжин, Глухів, Гадяч, Сорочинці, Полтава, Козелець, Остер, Переяслав, Лубни, Прилуки, Погара, Київ. Окр. регіоном виборів була Запорізька Січ. Одного депутата обрано від Малоросійської колегії. Вибори проводилися окремо від: шляхетства (ко-зац. старшини); нас. міст; козаків. Процедурою передбачалось і складання наказів до Комісії від зазнач, груп. Крім того, Малорос, колегією був прийнятий наказ, складений за безпосеред. участю президента колегії, ген.-губернатора Лівобереж. України П. Рум'янцева. Накази складалися к-тами, що утворювалися зборами виборців для обрання депутатів до Комісії і затверджувалися підписами всіх учасників зборів. Складання наказів в Україні багато в чому відбувалося під неприхованим тиском рос. влади. Царат ішов на це, оскільки депутати наполягали внести до наказів вимогу обирати гетьмана України.

Накази відображали інтереси і прагнення відповід. верств нас. України. Так, у наказах шляхти містилися: вимоги про збереження їх станових прав і привілеїв; прохання зрівняти старшин, чини з рос. табельними чинами, бо це давало старшині можливість перетворитися на дворянство, а також задовольняло її прагнення забезпечити себе від образ і утисків з боку рос. офіцерства та чиновників. Нас. міст висловлювало вимоги скоротити і полегшити податки, послабити вплив старшин, поліпшити умови для занять ремеслами і торгівлею. Козац. накази містили побажання зберегти права козаків, залишити їх вільними людьми. Накази слугували орієнтирами для виступів укр. депутатів у засіданнях Комісії. Депутати виступали тоді, коли обговорювалися питання або висловлювалися думки, що стосувалися інтересів України.

Літ.: Наказы малорос, депутатам 1767 года и акты о выборах депутатов в Комиссию сочинения Уложения. К., 1889; Максимович Г. П. Выборы и наказы в Малороссии в Законод. Комиссию 1767 г., ч. 1. Нежин, 1917; Ти-щик Б., Лешкович Н. «Накази» в Уложенну комісію 1767 р. як джерело вивчення прав, становища укр. шляхти та старшини у XVIII ст. «Вісник Львів, ун-ту. Серія юридична», 1999, в. 34.

В. Д. Гончаренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази