Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Енциклопедичний словник-довідник з туризму arrow ф arrow ФЛОРЕНЦІЯ
   

ФЛОРЕНЦІЯ

- місто в Центр. Італії, адміністративний центр провінції Флоренція й області Тоскана. Розташована в міжгірній котловині на березі р. Арно. Заснована етрусками, у І ст. до н. е. тут збудували місто римляни. Розквіт Ф. припав на середньовіччя й епоху Ренесансу. З XI ст. місто було банківським центром європейського масштабу. Серед численних міських ремесел переважало виробництво сукна. У XIII ст. торгово-ремісничі прошарки населення посіли панівне місце, й у 1295 р. у Ф. було прийнято першу європейську антидворянську конституцію. Тоді ж тут починають карбувати власну монету, що швидко перетворюється на загальноєвропейську валюту - золотий флорин. У XIV ст. у Ф. вперше в світі з'явилася мануфактура, а в 1345 р. - зафіксовано перший в історії страйк. Наприкін. XIV ст. намітилася криза торгівельної республіки, форма правління набула олігархічного характеру. Влада зосередилася спершу в руках представників роду Альбіцци, згодом - Медичі. У 1494 р. тут спалахнуло повстання, в результаті якого було встановлено республіканський режим під керівництвом Дж. Савонароли. У 1512 р. владу Медичі було відновлено.

Ф. завжди була важливим культурним центром Італії й усієї Європи, саме з неї розпочався Ренесанс. З XIV по XVI ст. у Ф. працювали: Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Є. Боттічеллі, Джотто, Донателло, А. Веррокіо, Б. Анжеліко, А. Бронзіно, А. дель Сарто, Д. Базарі, Д. Болонья, А. Полайола та інші майстри, причому деякі з них були звідси родом. Тут часто влаштовували конкурси на найкращий проект, можливо тому краса вулиць Ф. вражає й досі. У 1580 р. тут склалася Флорентійська камерата - співдружність музикантів, діяльність яких привела до виникнення опери. Представник родини Медичі Лоренцо Пишний був не лише меценатом і просвітителем, а й сам уславився як поет.

Сучасна Ф. налічує 408 тис. жителів і є одним з головних економічних і культурних центрів держави. Основні галузі виробництва: важке, електротехнічне, радіоелектронне машинобудування; хімічна, нафтопереробна, скляна, текстильна, шкіряно-взуттєва, деревообробна, харчосмакова, поліграфічна, ювелірна промисловість, художні ремесла. У 1321 р. у Ф. засновано університет, у 1545 р. - найстаріший в Європі ботанічний сад, є також астрофізична обсерваторія. Найвідоміший музей міста - художня галерея Уффіці. Саме це слово означає "канцелярія", оскільки будівлю, де розміщена галерея, почали будувати в 1560 р. за наказом правителя Козімо Медичі як адміністративну, й у ній розташовувалося управління Великого герцогства Тосканського. Автором проекту був великий арх. Д. Вазарі. Після закінчення будівництва у верхньому ярусі розмістили художнє зібрання, що належало домові Медичі. Доступною для огляду широкою публікою галерея Уффіці стала в 1737 р. Найвідоміші полотна: "Народження Венери" Ботічеллі, "Мадонна зі щигликом" Рафаеля, "Венера Урбінська" Тиціана, "Поклоніння волхвів" Леонардо да Вінчі. В галереї є роботи Рубенса, Рембрандта, Дюрера, Гуго ван дер Гуса та ін. В Уффіці знаходиться також унікальна колекція автопортретів найвидатніших майстрів: Рафаеля, Тиціана, Л. Берніні, Рембрандта, Кіпренського тощо. Архітектурні пам'ятки та ансамблі: собор Санта-Марія дель Фіоре (XIII ст., купол - 1420-1436 рр., арх. Ф. Брунеллескі), баптистерій (XI-XIII ст.), Палаццо Синьйорія (ХІІІ-ХУ ст.), палаццо Пітті, Медичі-Рікарді, Ручеллаї. Церкви: Санта-Марія дель Карміне (ХШ-ХУПІ ст., фрески Мазаччо), Санта-Марія Новелла (ХШ-ХІУ ст., фрески П. Уччелло, Д. Гірландайо та ін.), Санта-Кроче (XIII ст., фрески Джотто та ін.), Сан-Лоренцо(1422-1446 рр., Ф. Брунеллескі), капела Медичі (поч. 1520 р., Мікеланджело).

27 липня 1967 р. в Києві підписано "Договір про дальший розвиток дружніх зв'язків", 12 березня 1968 р. у Ф. - "Підтвердження договору", 6 червня 1977 р. у Ф. - "Угоду про подальший розвиток та поглиблення дружніх зв'язків", 6 грудня 1984 р. в Ф. - "Угоду про подальший розвиток дружніх зв'язків між спорідненими містами", 1993 р. в Ф. - "Меморандум про дружбу та співробітництво".

 

Схожі за змістом слова та фрази