Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДЕЛІКТНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
   

ДЕЛІКТНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

— позадоговірна відповідальність за цивільним правом, пов'язана із заподіянням майнової і не-майнової (моральної) шкоди внаслідок цив. правопорушення (делікту). На відміну від відповідальності цивільної за порушення договірного зобов'язання Д. в. настає при порушенні загального, обумовленого законом зобов'язання особи не завдавати шкоди будь-кому (ст. 151, 440 Цивільного кодексу України). Гол. принципом Д. в. є відшкодування заподіяної шкоди незалежно від форми і ступеня вини правопорушника. Д. в. застосовується тільки за наявності цив. правопорушення, під яким розуміється будь-яке порушення чужого суб'єктивного права у сфері цив. правовідносин. Умови Д. в. поділяються на загальні та спеціальні. До заг. умов Д. в. належать: наявність шкоди; протиправність поведінки правопорушника; наявність причинного зв'язку між протиправною поведінкою та результатом (шкодою); вина правопорушника. Вони визнаються загальними тому, що для виникнення деліктного зобов'язання їх наявність необхідна за будь-яких умов, я кщо інше не визначено зак-вом.

Спец, умови Д. в. характеризують особливості тих чи ін. правопорушень. Ці умови можуть визначатися характером діяльності, під час якої заподіюється шкода. В одних випадках ця діяльність становить підвищену небезпеку і тому викликає необхідність посиленої охорони тих, кому вона може зашкодити (напр., випадки заподіяння шкоди джерелом підвищеної небезпеки). В ін. випадках сама специфіка відповідальності виключає можливість притягнення до відповідальності на заг. підставах і вимагає урахування функцій та правового стану заподіювача шкоди (напр., шкода, заподіяна незакон, діями держ. органів управління та їх посад, осіб).

Д. в. відіграє також певну виховну роль, оскільки стимулює вжиття усіх можливих заходів для запобігання заподіянню шкоди життю, здоров'ю, майну гр-н та юрид. осіб. Див. також Деліктологія.

Г. В. Єрьоменко.

 

Схожі за змістом слова та фрази