Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow тог-тяж arrow ТОРГОВИЦЬКА (ТАРГОВИЦЬКА) КОНФЕДЕРАЦІЯ 1792
   

ТОРГОВИЦЬКА (ТАРГОВИЦЬКА) КОНФЕДЕРАЦІЯ 1792

— союз (конфедерація) польських магнатів на чолі з коронним великим гетьманом Ф. К. Браницьким, генералом С. Щ. Потоцьким і коронним польним гетьманом С. Ржевуським, спрямований проти реформ держ. устрою в Речі Посполитій і підтриманий рос. урядом.

Реформи, здійснені польським сеймом у 1788—92 (скасування виборності королів, ліберум вето тощо), мали на меті послабити позиції магнат, верхівки, посилити корол. владу. Це викликало незадоволення магнатів, а також рос. уряду. 14.V 1792 у містечку Торговиця Брацлавського воєводства (тепер село Новоархангельського р-ну Кіровогр. обл.) одночасно з вторгненням рос. війська на тер. Правобережної України, що входила до складу Речі Посполитої, було оголошено про утворення Т. (т.) к. 1792 (сам акт про конфедерацію було підписано в Санкт-Петербурзі заздалегідь, у квітні 1792). У міру просування рос. війська конфедерати встановлювали свої тимчас. органи влади. Після приєднання до конфедерації польс. короля С. А. Понятовського відбулися нові вибори до сейму, який проходив у червні—листопаді 1793 у м. Гродно. Речі Посполитій знову було нав'язано правління магнат, олігархії. Ухвалена сеймом 23.XI 1793 Гродненська конституція підтвердила старі, кардинальні права, дворян, привілеї, включаючи повну владу над селянством. Результатом Т. (т.) к. 1792 став другий поділ Польщі (1793) Росією і Пруссією, за яким до складу Рос. імперії відійшли Білорусь та Правобережна Україна.

Літ.: Ливанцев К. Е. Сословно-представит. монархия в Польше: ее сущность и особенности. Ленинград, 1968; Бардах Ю., Леснодорский Б., Пиетрчак М. История гос-ва и права Польши. М., 1980; Зашкільняк Л. О., Крикун М. Г. Історія Польщі: Від найдавніших часів до наших днів. Л., 2002.

В. А. Чехович.

 

Схожі за змістом слова та фрази