Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow агі-ад arrow АГРОФІЗИКА
   

АГРОФІЗИКА

агрономічна фізика - наука про застосування в сільському господарстві фізичних методів досліджень зовнішніх умов росту і розвитку рослин. Вивчає і опрацьовує способи регулювання фіз. умов у грунті та в приземному шарі повітря, питання освітлення рослин, щільності грунту, його теплового, водного і повітряного режимів. Формування А. як науки почалося в кінці 19 ст. (праці В. В. Докучаєва, К. А. Тімірязєва, П. А. Костичева, С. О. Ізмаїльського, О. Г. Дояренка, В.Р. Вільямса та ін.). Значний вклад у розвиток А. внесли роботи Е. Рассела (Великобританія), В. Шоу (США) та ін. зарубіж. учених. Відомі дослідження рад. вчених з проблем: світло і рослина, тверда фаза грунту як основа його фіз. режиму, вода в грунті, аерація грунту, мікроклімат у посівах культур тощо. Результати агрофізичних досліджень спрямовані на поліпшення структури грунту, включаючи створення штучної структури за допомогою полімерів, досягнення оптимальної щільності грунту для розвитку рослин, регулювання процесів формування запасів вологи в грунті, її міграції та доступності рослинам, виявлення можливості застосування спец, речовин для зменшення втрат вологи через випаровування. Одна з сфер А.- вивчення газообміну в грунті та його впливу на ріст і розвиток рослин.

На Україні в різний час у галузі А. працювали М. К. Сафотеров, О. Н. Соколовський, Д. Г Віденський, М М. Годлін, О Г Радченко (питання механічного складу, структури, фіз. властивостей грунту), В. П Попов, М. Г Йовенко, Г. М. Самбур, Н. І Середа (водні, водно-фіз. і меліоративні властивості грунту). Використовуючи сучасні досягнення фізики, рад. вчені створили ряд досконалих приладів для вивчення фіз. процесів у грунті, рослинах і приземному шарі повітря, розробили методи автоматизації керування кліматом у парниках, теплицях, овочесховищах, автоматизації зрошення тошо.

Літ.: Иовенко Н. Г. Водно-физические свойства и водный режим почв УССР. Л., 1960; Конозенко I. Д., Устьянов В. І. Фізика в сільському господарстві. К., 1964; Качинский Н. А. Физика почвы, ч. 1 - 2. М., 1965 - 70; Вадюнина А. Ф., Корчагина 3. А. Методы исследования физических свойств почв и грунтов. М., 1973. І. Г. Захарченко.