Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОРСЬКА АРБІТРАЖНА КОМІСІЯ
   

МОРСЬКА АРБІТРАЖНА КОМІСІЯ

(МАК) при Торгово-промисловій палаті України — самостійна постійно діюча арбітражна установа (третейський суд), що здійснює свою діяльність згідно із Законом України «Про міжнародний комерційний арбітраж» (1994). МАК вирішує спори, які випливають з договірних та ін. цив.-правових відносин, шо пов'язані з торговельним мореплавством, незалежно від того, чи є сторонами таких відносин суб'єкти українського та іноземного або тільки українського чи тільки іноз. права.

Зокрема, це спори, що випливають з відносин: 1) щодо фрахтування суден, мор. перевезення вантажів, а також перевезення вантажів у змішаному плаванні (ріка — море); 2) щодо мор. буксирування суден та ін. плавучих засобів; 3) щодо мор. страхування і перестрахування; 4) пов'язаних з купівлею-продажем, заставою та ремонтом мор. суден та ін. плавучих засобів; 5) щодо лоцманської та крижаної проводки, агентського та ін. обслуговування мор. суден, а також суден внутр. плавання, оскільки відповідні операції пов'язані з плаванням таких суден морськими шляхами; 6) пов'язаних з використанням суден для здійснення наук, досліджень, видобування корисних копалин, гідротех. та ін. робіт; 7) щодо рятування мор. суден або мор. судном судна внутр. плавання, а також рятування у мор. водах судном внутр. плавання ін. судна внутр. плавання; 8) пов'язаних з підніманням затонулих у морі суден та ін. майна; 9) пов'язаних із зіткненням мор. суден, мор. судна і судна внутр. плавання, суден внутр. плавання у мор. водах, а також із заподіянням судном пошкоджень торг, спорудам, засобам навігац. обстановки та ін. об'єктам; 10) пов'язаних із заподіянням пошкоджень рибальським сітям та ін. знаряддям лову, а також із заподіянням ін. шкоди під час риб. промислу. МАК вирішує також зазначені спори, шо виникають у зв'язку з плаванням мор. суден і суден внутр. плавання по міжнар. ріках, а також спори, пов'язані із здійсненням суднами внутр. плавання закорд. перевезень. Комісія приймає до розгляду спори за наявності угоди (застереження) між сторонами про передачу їй усіх або певних спорів, які виникають чи можуть виникнути між ними у зв'язку з будь-якими конкр. правовідносинами, незалежно від того, чи мають вони договірний характер, чи ні. Арбітражна угода може бути укладена у вигляді арбітраж, застереження у договорі або у вигляді окр. угоди. Арбітражне застереження, яке є частиною договору, має тлумачитися як угода, що не залежить від ін. умов договору. Винесення МАК рішення про недійсність договору не має своїм наслідком недійсності арбітраж, застереження. МАК складається з голови, двох його заступників, арбітрів та відп. секретаря. Голова комісії та його заступники призначаються президією Торг.-пром. палати України (ТПП України) строком на 4 роки.

Відповідно до Положення про Морську арбітражну комісію при Торгово-промисловій палаті України, яке є додатком 2 до Закону України «Про міжнародний комерційний арбітраж», президія ТПП України затвердила регламент МАК, рекомендац. список арбітрів, положення про арбітражні збори і витрати (додаток до регламенту). Порядок арбітраж, провадження у справі, оспорювання, визнання і приведення до виконання арбітраж, рішення МАК є аналогічним до процедури вирішення спорів Міжнародним комерційним арбітражним судом при Торгово-промисловій палаті України (МКАС).

В. В. Луць.

 

Схожі за змістом слова та фрази