Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow роск-руж arrow РТУТІ СПОЛУКИ
   

РТУТІ СПОЛУКИ

— хім. сполуки, до складу яких входить ртуть у ступені окислення + 2 або +1. Ртуть з киснем при нагріванні до 300° С утворює оксид НgО (має червону і жовту кристалічні модифікації), який при вищій т-рі розкладається на ртуть і кисень; застосовують як окислювальний агент, в органічному синтезі, аналітичній хімії тощо. При взаємодії ртуті з галогенами одержують галогеніди типу HgХ2 і Hg2Х2 (де X — фтор, хлор, бром, йод). Найбільше значення мають хлориди сулема і каломель. При наявності надміру галогенідіонів ртуть (II) утворює дуже міцні

комплекси НgХ2-4 (див. Координаційні сполуки). Взаємодіючи з сіркою, ртуть дає сульфід HgS; у природі мінерал кіновар. З кислотами-окислювачами ртуть утворює солі Нg2+ або [напр., Нg(NО3)2, Нg2(NO3)2]. При відновленні сполук ртуті (II) легко утворюються сполуки ртуті (І) : 2НgС12 + SnСl2 = Нg2С12 ↓ + SnС14.

Сполуки ртуті (І) менш стійкі, ніж ртуті (II) і при дії окислювачів (прн нагріванні і наявності активних комплексоутворювачів) легко переходять у сполуки ртуті (II): Нg2С12 + 2NН3 = NН2HgСl ↓ +NН4С1+ Нg↓. При взаємодії ртуті з сумішшю етанолу й азотної к-ти одержують гримучу ртуть. Відомо багато ртутьорганічних сполук, які широко використовують в органічному синтезі.

В. В. Скопенко.

 

Схожі за змістом слова та фрази