Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow дов-дом arrow ДОЇЛЬНА УСТАНОВКА
   

ДОЇЛЬНА УСТАНОВКА

- комплекс машин і обладнання для доїння корів та первинної обробки молока. Являє собою потокову напівавтоматичну лінію, на якій виконується виробничий цикл: підмивання вим'я корови, видоювання молока доїльними апаратами двотактної чи тритактної дії; облік молока від кожної корови чи групи тварин; транспортування молока по закритому молокопроводу в молочне відділення, де його очищають, охолоджують, збирають у місткості (танки) й перекачують у транспортні засоби (молоковози) для відправки на молокозавод. Д. у. мають обладнання для одержання штучного холоду та гарячої води й дезинфекції доїльної апаратури. Є Д. у. з обладнанням для переробки молока на молочні продукти (вершки, масло тощо). Д. у. значно підвищують продуктивність праці. Працюють завдяки штучному створенню вакууму під дійками корови. Сучасні Д. у. поділяють на Д. у. для доїння в стійлах (у відро й молокопровід) і Д. у. для доїння в спеціально обладнаних станках ("Ялинка", "Тандем", УДС-3, конвейєрні "Карусель"). Вибір типу доїльної установки залежить від способу утримання тварин, їхньої продуктивності, призначення й розмірів ферм, екон. можливостей г-ва. При застосуванні Д. у. з переносними відрами (головним чином в родильних відділеннях) одна доярка обслуговує 14-18 корів за годину, а з молокопроводом (по якому молоко відсмоктується в молочне відділення) - 20-30 корів за годину. "Ялинка" складається з двох секцій групових доїльних станків на 8 корів кожна, розміщених по обидва боки траншеї, в якій працює майстер. В одному з станків доять корів, у другому їх готують до доїння. "Ялинка" має один комплект доїльних апаратів, розрахована на 200-400 корів. Обслуговують її два майстри машинного доїння, продуктивність установки 86 корів за годину. Д. у. "Тандем" (мал.) має 6-8 індивідуальних станків, розміщених по З-4 з обох боків робочої траншеї майстра машинного доїння. В кожний станок ( з доїльним апаратом) запускають по одній корові. Продуктивність цієї Д. у.- 60 корів за годину, обслуговують її два майстри доїння.

На конвейєрних Д. у. процес доїння розрахований на послідовне виконання операцій 2-4 операторами. Тварини під час доїння стоять у станках, розташованих на рухомій коловій платформі, а оператори - на нерухомому робочому місці збоку біля платформи. Готують корів до доїння перед їхнім заходом на платформу. Продуктивність установки - 100 і більше корів за годину. Для доїння корів у літніх таборах застосовують пересувні Д. у. з прохідними станками, обладнаними тентом, який захищає обслуговуючий персонал від дощу та спеки. В Д. у., обладнаних станками, молоко з доїльних апаратів надходить по молокопроводу на первинну обробку й переробку в автоматизоване молочне відділення. Д. у. мають механізовані пристрої для дозованої видачі кормів під час доїння. Доїльну й молочну апаратуру та молоко-провідну систему після кожного доїння ретельно промивають і дезинфікують під дією автоматизованої циркуляційної системи.

Літ.: Королёв В. Ф. Доильные машины. М., 1969; Похваленский В. П. Доильные установки. М., 1971; Ткач В. Д.; Омельченко О. О. Довідник механізатора-тваринника. К., 1976.

О. О. Омельченко.

Доїльна установка

 

Схожі за змістом слова та фрази