Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow У arrow УВІЧНЕННЯ ПАМ'ЯТІ
   

УВІЧНЕННЯ ПАМ'ЯТІ

- держ. заходи щодо збереження у пам'яті народу видат. осіб та істор. подій. Такі заходи, зокрема, передбачені Законом України «Про увічнення Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941—45 років» (2000), пост. ВР України «Про 50-річчя початку Великої Вітчизняної війни та організації партизанського і підпільного руху на Україні» (1991), указом Президента України «Про партизанську славу» (2001) та ін. нормат.-прав. актами.

Осн. формами У. п. є: присвоєння імені вулицям, площам, бібліотекам, школам, кораблям, вузам; заснування держ. та іменних стипендій, премій, фондів; видання творів; упорядкування і збереження архівів; створення мемор. музеїв; встановлення монументів, пам'ятників, обелісків, мемор. дощок, надгробків як в Україні, так і за її межами; запровадження конкурсів, спорт, змагань; висвітлення діяльності видатних осіб та істор. подій у творах л-ри, мистецтва, кінофільмах, програмах теле- і радіопередач; нагородження держ. нагородами, преміями та іншими відзнаками; встановлення святкових днів до визначних істор. подій (День Перемоги); занесення імен військовослужбовців, які здійснили подвиг, до списків військових формувань (кораблів); встановлення Почесної варти біля Вічного вогню, могил Невідомого солдата і Невідомого матроса, покладання вінків, квітів до пам'ятників, меморіалів і обелісків тощо.

Фінансування зазначених заходів здійснюється за рахунок цільових коштів з держ. та місцевого бюджетів, благод. пожертв і спонсор, внесків юрид. та фіз. осіб тощо. Найвизначніші пам'ятники, пам'ятні місця, музеї, архіви, пов'язані з життям і діяльністю видат. осіб та істор. подіями, беруться на держ. облік і під охорону як пам'ятки нац. та місц. значення. Зак-вом встановлена крим., адм. та майн. відповідальність за пошкодження, руйнування чи знищення таких пам'яток або наругу над могилами (ст. 297 і 298 КК України, ст. 92 КпАП України).

Літ.: Прав, охорона культур, цінностей.

В кн.: Україна в міжнар.-прав. відносинах, кн. 2. К., 1997.

В. І. Акуленко.