Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МУЗЕЙ
   

МУЗЕЙ

(лат. museum, від грец. — святилище муз) — установа, що збирає, вивчає, зберігає та експонує пам'ятки історії та культури, природничо-наук. колекції, предмети, техніку тощо. Перші музейні зібрання виникли у Давній Греції (напр., Александрійський музей зі славетною бібліотекою). Систематичне колекціонування та утворення М. як особливих наук, установ розпочалося в епоху Відродження. Геогр. відкриття, становлення науки сприяли створенню в 15—17 ст. музейних зібрань, які охоплювали пам'ятки природи, істор., етногр. колекції, раритети тощо.

Помітного поширення набуло колекціонування у Київ. Русі. Своєрідними М.-сховищами тут були храми, де зберігалися цінні документи, коштовні подарунки, мист. твори — ікони, золотий і срібний посуд. За свідченням «Повісті временних літ», у Десятинній церкві 10 ст. (Київ) зберігалися переможні знамена, вбрання перших князів. Великі колекції були у київ. Софійському соборі, Києво-Печерській лаврі, храмах Чернігова та ін. міст.

Інтенсивний розвиток музейної справи припадає на 2-у пол. 18 — поч. 19 ст. На тер. України, яка входила до складу Рос. імперії, у дорев. час було 36 різних М. За рад. доби музейна мережа значно зросла, стала загальнодерж справою. Разом з тим у цей період М. зазнали значних руйнувань, безслідно зникло багато істор.-худож. колекцій і фондів минулих епох. Нині в Україні діє більш як 330 М., осн. фонд яких налічує понад 9 млн. експонатів. Спец, та меморіальні М. є при МВС України, Нац. академії внутр. справ України, СБУ, Нац. юрид. академії України ім. Ярослава Мудрого, в ін. юрид. вузах заг. і спец, навчання, НДІ суд. експертизи в Києві, Харкові, Донецьку, Одесі, Львові, Тернополі. В Києві діє міський М. міліції. За рішенням 11-ї Ген. конференції Міжнар. ради музеїв (засн. 1946) щороку (18 травня), починаючи з 1978. проводиться Міжнародний день музеїв. В Україні організація і діяльність М. регулюються Законом «Про музеї та музейну справу» (1995).

Див. також Музейна справа, Музейний фонд України.

В. І. Акуленко.

 

Схожі за змістом слова та фрази