Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рен-рос arrow РОЗПИСКА
   

РОЗПИСКА

— 1) Док-т, що засвідчує у письм. формі факт одержання особою у власність, користування чи розпоряджання або прийняття на зберігання грошей, речей, док-тів тощо від ін. особи. Скріплюється підписом особи, яка видала Р., і містить дату та місце її складання, умови і строки виконання зобов'язання щодо повернення матеріальних цінностей тощо. Правильно оформлена і нотаріально завірена Р. може слугувати одним з письмових доказів факту вчинення юрид. дії і передачі цінностей, а також підставою для їх витребування. У деяких випадках Р. може розцінюватись як свідчення укладення договору позики, майнового найму, зберігання тощо.

2) Спосіб оплати товарів та послуг у кредит, за яким розрахунки проводяться не в повній сумі їх вартості, а частинами.

3) Р. депозитарна американська — док-т, який перебуває у вільному обігу на фонд, ринку і засвідчує володіння акціями компанії — резидента іноз. д-ви, придбаними в процесі їх розміщення на тер. США.

4) Р. депозитарна континентальна — док-т на пред'явника, що дозволяє купівлю-продаж акцій компаній Великобританії, США та Японії на європ. ринках цінних паперів.

5) Р. докова — док-т, що підтверджує прибуття вантажу на пірс для відправлення (відвантаження) на судно. За формою та змістом аналогічна коносаменту. Підписується і проштамповується після закінчення розвантаження окр. партії товару представником спеціаліз. організації або фірми, що здійснюють завантаження та розвантаження суден, — стивідором. У необхід. випадках у цій Р. робиться помітка про недопоставку або дефекти товару. Зазвичай експортер чи його агент передають докову Р. перевізнику, коли той передає на затвердження коносамент.

6) Р. тальманська — спец, док-т, який складається у порту тальманом (обліковцем вантажу) і підтверджує відповідну кількість вантажу та його стан під час приймання на судно або здавання у порту призначення.

7) Р. штурманська — док-т, що стверджує прийняття вантажу до перевезення. Видається вантажовідправнику, як правило, помічником капітана після завантаження товару на підтвердження одержання конкр. партії товару на борт судна. Містить опис візуального (видимого) стану товару і є підставою для виписки коносамента. Дана Р. відображає результати перевірки, що проводиться контролерами, судновласниками при прийманні товару для вантаження або під час навантажування, і факт переходу відповідальності за вантаж від його відправника на судно. Дата, поставлена на Р., повинна відповідати фактичній даті завантаження на судно певного товару. Штурманська Р. видається вантажовідправнику, поки не готовий коносамент, або при поставці товару на умовах «уздовж борту судна». Вона не належить до категорії товаророзпорядчого док-та, а тому судновласник може видати коносамент, не наполягаючи на поверненні йому Р. штурманської. В окр. випадках Р. може бути підставою для отримання док-тів, зокрема паспорта, відповідно до Порядку оформлення, видачі, повернення, зберігання і знищення дип. і службових паспортів (затв. КМ України 27.XI 1998). Порушення вимог, викладених у Р., може підлягати юрид. відповідальності. Йдеться, зокрема, про невиконання або неналежне виконання особою, якій під Р. доручено зберігання чи охорону чужого майна, своїх обов'язків, якщо це спричинило тяжкі наслідки для власника майна (ст. 197 КК України).

В. П. Нагребельний, О. В. Бакаев.

 

Схожі за змістом слова та фрази