Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow орг-ощ arrow ОФШОРНА ЗОНА
   

ОФШОРНА ЗОНА

(англ. offshore, off-shore, букв. — віддалений від берега, за межами країни; від off — віддалений і shore — земля на березі моря) — зона сприятливих умов для ведення бізнесу. За допомогою офшор, фірми можна отримати доступ до кред. ресурсів іноз. банків, міжнар. ринку депозитів і послуг, а також управління капіталом та інвестиціями. У власника офшор, фірми є шир. вибір фін. посередників та схем підприєм. діяльності. Розміщення за допомогою офшор, фірми коштів у провід, закорд. банках надає можливість власникам цих коштів забезпечити їх захист від політ, та екон. криз.

В Україні офшор, бізнес може розглядатися як різновид спец, вільних економічних зон (ВЕЗ), один з інструментів стимулювання міжнар. екон. співробітництва на основі залучення іноземних інвестицій.

Офшор, бізнес передбачає створення офшор, компаній, банків, трастів тощо. В О. з. вони, як правило, мають певні пільги щодо підприєм. і фін. діяльності. Правовий статус офшор, компанії забезпечує їй макс. зниження податкових витрат та відповідає ознакам нерезидентної компанії, її реєстрація регулюється зак-вом д-ви, під юрисдикцією якої знаходиться О. з. Така компанія використовує податкові пільги тільки в тому випадку, якщо між д-вою, в якій знаходиться філія компанії, і д-вою, де її зареєстровано, укладено угоду щодо взаем, надання податкових пільг, тобто угоду про недопущення подвійного оподаткування. Нерезидентом є компанія, якою володіють і керують нерезиденти країни реєстрації і яка не здійснює діяльності і не вилучає доходів на тер. країни реєстрації. Таким чином офшор, компанія здебільшого не є резидентом своєї офіц. юрисдикції. Перелік О. з. (відповідно до Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» 1997) щорічно затверджується і оприлюднюється KM України. Станом на 14.ІІ 2002 KM України затвердив наст, перелік О. з.: Британські залежні території — Острів Гернсі, Острів Джерсі, Острів Мен, Острів Олдерні; Близький Схід — Бахрейн; Центральна Америка — Беліз, Панама; Європа — Андорра, Гібралтар, Кіпр, Монако; Карибський регіон — Ангілья, Антігуа і Барбуда, Аруба, Багамські Острови, Барбадос, Британські Віргінські Острови, Віргінські Острови (США), Гренада, Нідерландські Антильські Острови, Теркс і Кайкос, Сент-Кітс і Невіс, Сент-Вінсент і Гренадіни, Ментесеррат, Сент-Люсія, Співдружність Домініки; Африка — Ліберія, Сейшельські Острови; Тихоокеанський регіон — Вануату, Маршаллові Острови, Науру, Ніуе, Острови Кука, Самоа; Південна Азія — Мальдівська Республіка.

Літ.: Оффшор, фирмы в междунар. бизнесе. ?., 1997.

А. М. Селіванов.

 

Схожі за змістом слова та фрази