Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТИМЧАСОВИЙ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКИЙ УРЯД УКРАЇНИ
   

ТИМЧАСОВИЙ РОБІТНИЧО-СЕЛЯНСЬКИЙ УРЯД УКРАЇНИ

- найвищий законод., викон. і розпорядчий орган рад. влади в Україні у листопаді 1918 — березні 1919. Уряд в різний час очолювали Г. Л. П'ятакову Ф. А. Сергеєв (Артем), X. Г. Раковський. Утворений у м. Курську (Росія) за вказівкою ЦК РКП(б) і згідно з рішенням ЦК КП(б)У. Деякий час діяв у м. Суджа (Курська губ.), Бєлгороді й Харкові. У складі Т. р.-с. у. У. були переважно члени ЦК та ЦВК рад України: К. Є. Ворошилов, Е. Й. Квірінг, В. К. Аверін, В. П. Затонський, Ю. М. Коцюбинський та ін. Гол. метою Т. р.-с. у. У. було довести соц. революцію до кінця під гаслом «Вся влада радам». Після повсюдного відновлення рад. влади він обіцяв скликати Всеукр. з'їзд рад робіт., сел. і червоногвард. депутатів та передати йому всю владу в країні. Передбачав також об'єднання Укр. Рад. Республіки з Рад. Росією на засадах соц. федерації, форми якої планувалося визначити на Всеукр. з'їзді рад.

За період діяльності уряд частково відновив на тер. України діяльність місц. рад, здійснив націоналізацію підприємств, утворив волосні й сільс. комітети бідноти, вживав заходів щодо організації нар. освіти та охорони здоров'я населення, формування Червоної укр. армії тощо. 6.1 1919 Т. р.-с. у. У. проголосив Українську Соціалістичну Радянську Республіку (УСРР). На заключ. етапі уряд спрямував діяльність на «боротьбу з українською буржуазією у особі Директорії», скликання 3-го Всеукр. з'їзду рад. 28.1 1919 було офіційно оголошено ост. склад Т. р.-с. у. У. Його відділи за рос. зразком було перетворено на нар. комісаріати, завідувачі стали наркомами і склали Раду Нар. Комісарів УСРР. Статус тимчасового для уряду скасовано на 3-му Всеукр. з'їзді рад.

Літ.: Скрипник М. Історія пролетар, революції на Україні: короткий начерк. X., 1923; Рубач М. А. К истории ґражд, борьбы на Украине (К вопросу об организации Врем, раб.-крест. правительства Украины). «Летопись революции», 1924, № 4; Б-ба за перемогу рад. влади на Україні. К., 1957.

О. М. Мироненко.

 

Схожі за змістом слова та фрази