Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛІСОКОРИСТУВАННЯ
   

ЛІСОКОРИСТУВАННЯ

- користування ліс. ресурсами для задоволення потреб населення і нар. г-ва. Регулюється Лісовим кодексом України, Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» 1991, ін. законод. і нормат. актами [Правилами рубок головного користування в лісах України (1995), Правилами відпуску деревини на пні в лісах України (1999) тощо]. Л. здійснюється у порядку заг. і спец, природокористування. У порядку заг. використання ліс. ресурсів гр-ни мають право вільно перебувати в лісах, збирати для власного споживання дикорослі трав'янисті рослини, квіти, ягоди, горіхи, ін. плоди, гриби, крім випадків, передбачених зак-вом. Заг. Л. здійснюється для задоволення життєво необхід. потреб гр-н, безкоштовно, без закріплення ділянки ліс. фонду за конкр. користувачем, без застосування спец. тех. пристроїв (споруд). Для здійснення заг. Л. немає потреби в отриманні спец, дозволу {ліцензії). Суб'єктом заг. Л. можуть бути всі без винятку фіз. особи, які в певний період перебувають на тер. країни (гр-ни України, іноземці чи особи без громадянства). Спец. Л. здійснюється спец, суб'єктом (як правило, господарюючим суб'єктом) у процесі його госп. діяльності. Для здійснення спец. Л. необхідно отримати спец, дозвіл (ліцензію): лісовий квиток або лісорубний квиток. Здійснюється спец. Л., як правило, із застосуванням спец. тех. пристроїв (споруд). Крім лісоруб, або ліс. квитка, для спец, використання ліс. ресурсів необхідно попередню отримати в користування зем. ділянку ліс. фонду.

ЛК України розрізняє такі види спец, використання ліс. ресурсів: заготівля деревини під час рубок гол. користування (див. Лісосічний (ронд); заготівля живиці; заготівля другорядних ліс. матеріалів (пень, луб, кора, деревна зелень тощо); побічні ліс. користування (випасання худоби, розміщення пасік, заготівля сіна і деревних соків, збирання і заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікар, рослин і тех. сировини, ліс. підстилки та очерету). Цей перелік не є вичерпним: зак-вом можуть передбачатись й ін. види спец, використання ліс. ресурсів. Близьким за юрид. природою до спец. Л. є використання земель ліс. фонду для потреб мисл. г-ва, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення н.-д. робіт (гл. 11 ЛК України). Користування зем. ділянками ліс. фонду може бути постійним і тимчасовим. У пост, користування такі ділянки надаються спеціалізованим лісогосп. підприємствам, ін. підприємствам, установам, організаціям, в яких створено спеціа-ліз. підрозділи для ведення ліс. г-ва, для спец, використання ліс. ресурсів, потреб мисл. г-ва, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення н.-д. робіт. Окр. ділянки земель ліс. фонду площею до 5 га, якщо вони входять до складу угідь сел. (фермерського) господарств, також можуть надаватись гр-нам у пост, користування. Зак-во в цьому випадку вимагає наявності у гр-нина спец, підготовки. Праю пост, користування зем. ділянками ліс. фонду, як і праю власності на землю, посвідчується відповідним держ. актом. Тимчас. користування зем. ділянками ліс. фонду може бути короткостроковим (до 3 років) і довгостроковим (від 3 до 25 років). Надається підприємствам, установам, організаціям, об'єднанням гр-н, реліг. організаціям, гр-нам України, іноз. юрид. особам та гр-нам для спец, використання ліс. ресурсів, потреб мисл. г-ва, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей та проведення н.-д. робіт. Право тимчас. користування зем. ділянками ліс. фонду оформляється договором. Форма договору і порядок його реєстрації встановлюються КМ України.

Ліс. і зем. зак-во України (зокрема, гл. 2 ЛК України, гл. З Земельного кодексу України) регламентують права та обов'язки пост, і тимчас. лі-сокористувачів, передбачають гарантії захисту їхніх прав, а також підстави виникнення і припинення права тимчас. і пост, користування зем. ділянками ЛІС. фонду.

Н. Р. Малишева.

 

Схожі за змістом слова та фрази