Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мир-міл arrow МІЖНАРОДНИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КОМІТЕТ
   

МІЖНАРОДНИЙ ОЛІМПІЙСЬКИЙ КОМІТЕТ

(International Olympic Committee; Comite olympique international), МОК (IOC, COI) -постійно діючий найвищий кер. орган сучас. олімп. руху, міжнар. позаурядова спорт, організація. Засн. 23.VI 1894 на Міжнар. атлетичному конгресі в м. Парижі (Франція) за ініціативою франц. громад, діяча П. де Кубертена. Згідно із статутним документом МОК — Хартією Олімпійських ігор, його осн. завданням є регулярне проведення Олімп, ігор, визначення їх програм і забезпечення пост, вдосконалення. МОК обирає своїх членів з осіб, які проживають у країнах, де діють національні олімпійські комітети (НОК). У МОК представлені понад 80 країн світу, в т. ч. Україна (з 1993). Згідно з Хартією члени МОК є представниками МОК у своїх країнах, а не представниками своїх країн у ньому.

Вищим органом МОК є сесії — заг. збори його членів, які відбуваються щорічно, а в олімпійські роки двічі — під час літніх та зимових ігор. На них розглядаються найважливіші питання діяльності організації, а також обирається (таєм. голосуванням більшістю голосів) Виконавчий комітет МОК у складі президента, 4 віце-президентів та 6 членів строком на 4 роки, крім президента, який обирається спочатку на 8 років і може бути обраний ще на 4-річний строк. МОК періодично проводить конгреси з участю членів К-ту, делегатів від НОК і міжнар. спорт, федерацій. Олімп, рух, очолюваний МОК, має свої символи: олімпійський прапор — біле полотнище з олімп. символом (п'ятьма кільцями), який вивішується на всіх Олімп, іграх; олімп. емблему — п'ять переплетених кілець блакитного, чорного, червоного кольору (верхній ряд), жовтого і зеленого (нижній) — символ п'яти об'єднаних в олімп. рух континентів. Складовою емблеми є також олімп. девіз «Citius, altius, fortius» («Швидше, вище, сильніше»). Традип. атрибут Олімп, ігор — запалений від сонячного променя під час відповідної церемонії на місці антич. міста Олімпії (Греція) олімп. вогонь, який доставляється естафетою на відкриття ігор.

За особливі заслуги в розвитку олімп. руху МОК присуджує почесну нагороду — Олімпійський орден, який має 3 ступені: золотий, срібний та бронзовий. Спортсмени за найкращі результати в Олімп, іграх нагороджуються золотими, срібними та бронзовими олімп. медалями. Місцеперебування — м. Лозанна (Швейцарія).

Г. О. Мурашин, Д. М. Диновський.

 

Схожі за змістом слова та фрази