Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СУН ЯТСЕН
   

СУН ЯТСЕН

Сунь Ятсен (12.ХІ 1866, с-ще Цуйхен, пров. Гуандун — 12.ІП 1925, Пекін) — кит. політ, і держ. діяч. Нар. у сел. сім'ї. Закін. 1892 мед. ін-т у Сянгані (Гонконзі). На чолі утвореної ним рев. орг-ції Сінчжунхуей

Сунь Ятсен  - leksika.com.ua

(Т-во відродження Китаю, засн. 1894), потім більш масової Тунменхуей (Об'єднаний союз і Союзна ліга, засн. 1905) С. Я. боровся за повалення правлячої в Китаї маньчжур, династії Цін. 1905 він висунув «три народних принципи», які стали програмою китайської рев. демократії: перший принцип — націоналізм [повалення чужозем. маньчжуро-цінс. династії та встановлення суверенітету кит. (ханьської) нації]; другий — народовладдя (утворення в Китаї дем. республіки); третій — нар. благоденство (зрівняння прав на землю у дусі ідей амер. економіста Г. Джорджа). С. Я. став лідером Сінхайської революції 1911—13, першим (тимчасовим) президентом Китайської Республіки (груд. 1911 — лют. 1912). у 1912 за його ініціативою було утв. партію Гоміндан (букв. — національна партія). На поч. 1920-х pp. С. Я. очолював рев. уряд Пд. Китаю в Гуанчжоу. В цей період він дав нове тлумачення «трьох народних принципів». Розглядав: націоналізм як боротьбу проти імперіалізму і рівність усіх національностей Китаю; народовладдя як зосередження факт, влади в руках народу; нар. благоденство як обмеження капіталу і проведення агр. реформи.

Літ.: Сенин Н. Г. Обществ.-полит, и филос. взгляды Сунь Ят-сена. М., 1956; Тихвинский С. Л. Завещание кит. революционера. М., 1986.

В. І. Прилуцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази