Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОЛІМПІАДА
   

ОЛІМПІАДА

[лат. Olympias (Olympiadis), грец. — чотириріччя, від — Олімпія, давньогрецьке місто на пн. зх. Пелопоннесу на березі р. Алфей, де кожні 4 роки проводилися Олімпійські ігри] —

1) У Давній Греції змагання з різних видів спорту (бігу, метання диску, боротьби, гонки на колісницях), що влаштовувалися кожні 4 роки в дні святкувань на честь бога Зевса. Водночас О. була одиницею літочислення з проміжком у 4 роки, початком якого вважався рік Першої О. (776 до н. е.) аж до 394 н. е. (напр., «у третій рік Двадцять шостої Олімпіади»). У дні Олімп, ігор припинялися війни, наставало «священне перемир'я». Традиції О. проіснували в Греції понад десять століть. О. в наш час — це великі міжнар. спортивні змагання (літні й зимові) з тим же 4-річним циклом за участю представників більшості країн світу (в т. ч. України) з осн. видів спорту. Відновлені з ініціативи відомого франц. громад, діяча П. де Кубертена в 1894. Проводяться Міжнародним олімпійським комітетом (МОК). Мають свою символіку. Перші літні Олімпійські ігри відбулися у м. Афінах (Греція) 1896; у 2000 проведено XXVII-i (м. Сідней, Австралія). Перші зимові Олімп, ігри відбулися 1924 (м. Шамоні, Франція); у 2002 — ХІХ-і (м. Солт-Лейк-Сіті, США).

2) Терміном «олімпіада» позначають також міжнар. або нац. свята, які супроводжуються оглядом досягнень у спорті (напр., шахові О), певній галузі культури (напр., театральні О.) з метою виявлення найбільш достойних з числа учасників. У кол. СРСР, деяких країнах СНД — великі виступи, покази самодіяльного мист-ва (співаків, танцюристів, музикантів та ін.), змагання, огляди, конкурси учнів, і студ. молоді у певних галузях знань (напр., математична О. школярів).

Г. О. Мурашин.

 

Схожі за змістом слова та фрази