Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow страш-сюр arrow СУД ПРИСЯЖНИХ
   

СУД ПРИСЯЖНИХ

- одна з форм здійснення правосуддя при розгляді справ у першій інстанції за участю виб. представників від різних верств населення. Існує у багатьох країнах світу. В деяких д-вах С. п. розглядає тільки крим. справи, а в деяких — і цивільні. С. п. утворюється у складі одного або кількох професійних суддів та лави присяжних засідателів. Головуючий веде судове засідання без активного втручання у дослідження обставин справи і встановлення фактів, а присяжні спостерігають за судовим процесом. Гол. завдання присяжних — оцінити факти у нарадчій кімнаті без участі профес. судді та винести вердикт щодо винності обвинуваченого в крим. справі або відповідача у цив. справі. Межі покарання або види відповідальності встановлює суддя. Такий спосіб дає змогу поєднати юрид. знання і профес. досвід пост, судді з життєвим досвідом представників народу. Порядок утворення і діяльності С. п. регулюється нац. зак-вом, яким встановлюються різні вимоги щодо: а) чисельності лави присяжних (у США — від 6 до 12; Канаді — від 5 до 12; Великобританії — від 10 до 12; Іспанії — 7); б) віку (у Великобританії — від 18 до 70 років, США — від 21 року); в) часу проживання на тер. суд. округу; г) громадянства; д) роду занять. Універсальною є заборона участі у С. п. військовослужбовців, священиків, пожежників, посад, осіб законод., викон. і суд. органів. С. п. у крим. процесі виступає як «велике журі» (здебільшого 24 особи), котре попередньо розглядає законність отримання доказів, і «мале журі» (12—15 осіб), що розглядає справи по суті з ухвалою вердикту. Лаву присяжних відбирають для участі у складі суду лише в одному засіданні. Кількість кандидатів у присяжні повинна перевищувати квоту в кілька разів. Кандидатів відбирають сторони процесу, а затверджує суддя. Сторони мають право мотивовано відвести будь-якого кандидата.

У Рос. імперії С. п. введений судовою реформою 1864 і скасований після Жовт. революції 1917. В Австро-Угор. імпері ї, до якої входили Галичина і Буковина, С. п. був запроваджений конст. законом про суд. владу 1867 і проіснував до розпаду імперії у 1918. У тій частині України, яка відійшла до Польщі 1921 після рос.-польс. війни, С. п. введений на підставі конституції Польщі 1921 і закону про устрій заг. судів 1928. Ці суди були ліквідовані відповідно до закону про судоустрій 1937.

Конституція України 1996 задекларувала С. п. (ст. 124, 127). Закон «Про судоустрій України» (2002) встановив порядок формування списку присяжних, вимоги до них і гарантії їхньої діяльності (ст. 68—72).

Літ.: Боботов С. В. Откуда пришел к нам суд присяжных. М., 1995; Парин А. М. Из истории суда присяжных в России. М., 1995; Шишкін В. І. Суд. системи країн світу, кн. 1-2. К 2001.

В. І. Шишкін.

 

Схожі за змістом слова та фрази