Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow рот-рят arrow РУАНДА
   

РУАНДА

Руандійська Республіка (Ruanda, Rwanda, Republique Rwandaise; Rwanda, Re-publika y'u Rwanda) — д-ва у Центр. Африці, на пд. від екватора. Тер. — 26,3 тис. км2. Нас. - 7,398 млн. чол. (2002, оц.): хугу (84 %), тут-

сі (15 %), тва (1 %). Столиця — м. Кігалі. Адм.-тер. поділ — 12 префектур. Офіц. мови — кіньяруанда і французька. Грош. одиниця — руандійський франк. Національне свято — День незалежності (1 липня). Назва д-ви в перекл. з мови кіньяруанда означає «країна тисячі пагорбів». У кін. 19 ст. територія Р. була захоплена Німеччиною і разом з Бурунді включена до складу Нім. Сх. Африки під назвою Руанда-Урунді. Під час Першої світ, війни 1914—18 Р. була окупована Бельгією і за рішенням Ліги Націй у 1922 передана їй у підмандатне управління. 1946 Руанда-Урунді стає підман-дат. територією ООН під управлінням Бельгії.

Державний герб Руанди - leksika.com.ua

1 .VII 1962 проголошено незалежність Р. 1973 внаслідок перевороту до влади прийшли військові. 1978 прийнята перша конституція Р., проведені презид. вибори. В 90-х рр. 20 ст. почалися дем. перетворення і лібералізація політ, режиму. 18.УІ 1991 прийнято нову конституцію, легалізовано багатопартійність. Перетворення ускладнювалися політ.-етн. протистоянням між хугу і тутсі.

1992 за посередництва ОАЄ розпочався переговорний процес між ворогуючими сторонами, який завершився підписанням у серпні

1993 мирної угоди у м. Аруша (Танзанія). її положення передбачали врегулювання міжетн. конфліктів за посередництва ООН, утворення перехід, уряду розширеного складу за участю представників тутсі. В липні 1994 було сформовано уряд нац. єдності, а в грудні того самого року — Перехідну нац. асамблею (тимчас. парламент).

1999 відбулися вибори у місц. органи влади. 17.IV 2000 Перехідна нац. асамблея обрала президента країни.

Р. — презид. республіка. Главою д-ви є президент, який згідно з конституцією обирається на 5 років. Він формує уряд — кабінет міністрів, який несе відповідальність перед главою д-ви. Законод. орган (тимчасово) — однопалатна Перехідна нац. асамблея у складі 70 парламентаріїв, які представляють політ, партії Р. Конституцією ж передбачено вибори за пропорц. системою. Суд. влада представлена Верховним судом, окружними та апеляційними судами.

Р. - член ООН з 1962, ОАЄ з 1993 та ін. міжнар. організацій.

Дип. відносини України з Р. встановлено 8.IX 1993.

В. Л. Федоренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази