Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow кен-комен arrow КИЇВСЬКА МИТРОПОЛІЯ
   

КИЇВСЬКА МИТРОПОЛІЯ

— церк. округ, засн. після запровадження християнства (між 995 і 997) у Київ. Русі. Об'єднувала всі христ. громади, парафії, єпархії, керувала церк. і монаст. справами, здійснювала контроль над духовним життям країни. К. м. перебувала під канонічною юрисдикцією константинопольського патріарха, влада якого щодо неї обмежувалася призначенням митрополитів. Єдиного погляду на те, хто був першим митрополитом К. м., немає: називають Леонтія і Михайла. Постійне прагнення до самоврядності церкви в Русі-Україні вимагало поставлення митрополитами русинів-українців. Це ускладнювало церк. зв'язки між Києвом і Візантією. До поділу К. м. на Київську і Московську митрополії (1458) митрополитами русина-ми-українцями були Іларіон, Єфрем, Клим Смолятич, Петро Акерович, Кирило II, Петро Угровський та ін.

У 2-й пол. 12 ст. церк. управління набуло чіткої структури: до складу К. м. входили єпархії — Галицька, Перемиська (Червенська), Холмська, Володимиро-Волинська, Туровська (Пінська), Юрїївська, Білгородська, Чернігівська (Брянська), Рязанська, Владимиро-Суз-дальська. Кількість єпархій К. м. періодично то збільшувалася, то зменшувалася. Пі сля монг.-тат. навали і знищення Києва митрополичу кафедру, що офіційно залишалася Київською, переміщено на пн. до Владимира на Клязьмі, а згодом — до Москви. В умовах польс.-лит. володіння укр. землями київ, митрополитів призначав польс. король, який за патрональним правом роздавав «столиці духовні і хліби духовні». На митрополичу і єпископські кафедри потрапляли особи, далекі від церк. покликання, які, користуючись корол. покровительством, збагачувалися за рахунок церкви. В 16 ст. К. м. була в занепаді, дезорганізована і деморалізована, що (поряд з ін. чинниками) й призвело згодом до Брестської церковної унії 1596.

Період відновлення (відбулося 1620), розквіту і посилення авторитету К. м. у вселенському православ'ї пов'язаний з ім'ям її видатного церк. діяча митрополита Петра Могили. Після підпорядкування Московській патріархії (1686) К. м. було поступово зліквідовано і перетворено на рядову єпархію Рос. правосл. церкви. Літ.: Укр. церква між Сходом і Заходом. К., 1996; Історія Правосл. церкви в Україні. К., 1997; Історія релігії в Україні, т. 2. Укр. православ'я. К., 1997.

П. Л. Яроцький.

 

Схожі за змістом слова та фрази