Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow нас-нач arrow НАФТОДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ
   

НАФТОДОБУВНА ПРОМИСЛОВІСТЬ

— галузь паливної промисловості, підприємства якої розвідують і видобувають нафту та попутний нафтовий газ, а також транспортують і зберігають нафту (див. Нафтопереробна промисловість). Нафта й нафтовий газ — важлива сировина для хімічної промисловості і нафтохімічної промисловості. В СРСР з неї виробляють продукцію понад 300 найменувань. Питома вага нафти й газу в загальносоюзному виробн. мінерального палива 1978 досягла 70,3% (1960 — 38,4%). В Росії пром. видобування нафти почалося в 60-х pp. 19 ст. в районі Баку, в 90-х pp.— в районі Грозного (найбільше було видобуто нафти 1901 — 11,9 млн. т, 1913 — 10,3 млн. т). За Рад. влади, особливо в післявоєнні роки, поряд із старими нафтовими родовищами відкрито ряд нових: у Башкирській АРСР, Тат. АРСР, Волгогр., Тюм., Оренб. областях РРФСР, Серед. Азії, Каз. PCP, Зх. Сибіру, мор. районах Азербайджану, в Удм. АРСР, Білорусії, на Україні та в ін. місцях. У 1978 в СРСР було видобуто 571,5 млн. т нафти (включаючи газовий конденсат); 1940 — 44,5 млн. т. Рад. Союз за видобутком нафти посідає 1-е місце в світі (1979). На Україні нафту вперше почали видобувати на Прикарпатті на поч. 17 ст. Як галузь пром. виробн. Н. п. почала розвиватися тут на базі Бориславського родовища в кін. 19 — на поч. 20 ст. Після возз'єднання зх. областей України з Рад. Україною і особливо в післявоєнні роки було докорінно реконструйовано підприємства галузі на новій тех. базі. Значно розширено обсяг геологорозвідувальних робіт, внаслідок чого відкрито нові родовища на Прикарпатті

(Долинське родовище нафти, Битків-Бабченське нафтогазове родовище, Ольхівське, Орівсько-Уличненське та ін.), а також у сх. областях республіки (Качанівське нафтогазове родовище та Рибальське — в Сум. обл., Глинсько-Розбишівське нафтогазове родовище, Радченківське та ін.— в Пол-тав. обл., Гнідинцівське нафтогазове родовище. Прилуцьке, Ле-ляківське родовище нафти, Монастирищенське — в Черніг. обл.) та ін. Промислові і прогнозні геол. запаси нафти в республіці розподіляються по трьох нафтогазоносних регіонах — Дніпровсько-Донецькій нафтогазоносній області, Карпатській нафтогазоносній провінції і Причорноморсько-Кримській нафтогазоносній провінції.

Наук. та екон. проблеми Н. п. на Україні розробляє Нафтової промисловості науково-дослідний і проектний інститут. Серед ін. соціалістичних країн Н. п. найрозвинутіша в Румунії. Серед капіталістичних країн 1-е місце за видобутком нафти посідають США (434,2 млн. т). Див. також Нафто-видобування.

Літ.: Нефтедобывающая промышленность СССР. 1917-1967. М., 1968; Гонта 3. Т., Гонта Т. Т. Нафтові багатства України. К., 1962; Лисичкин С. М. Энергетические ресурсы мира. М., 1977.

В. I. Бережнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази