Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow корот-кюч arrow КУРІНЬ
   

КУРІНЬ

(староузбец. — натовп, плем'я, загін воїнів, від тюрк, kur — оточувати) — 1) Видовжена дерев'яна споруда, в якій жили козаки Запорізької Січі.

2) Військ.-адм. одиниця Запоріз. Січі на чолі з курінним отаманом. У 2-й пол. 18 ст. у складі Запоріз. Січі налічувалося 38 К.: Батуринський, Брюховецький, Васюринський, Величківський, Вишестеблівський, Дерев'янківський, Джерелівський, Дінський, Дядьківський, Івонівський, Іркліївський, Кальниболоцький, Канівський, Кисляківський, Конелівський, Коренівський. Корс унський, Крилівський, Кущівський, Левушківський, Медведівський, Мишастівський, Менський, Незамаївський, Нижчестеблівський, Пашківський, Переяславський, Пластунівсь-кий, Платнірівський, Полтавський, Поповичів-ський, Рогівський, Сергіївський, Тимошівсь-кий, Титарівський, Уманський, Шкуринський, Щербинівський. Назва К. здебільшого відповідала назві місцевості, з якої походили його козаки. Кожний К. вів свій реєстр козаків. Чисельність козаків у деяких К. сягала кількох сотень (за реєстром 1765 найменшим був Нижчестеблівський К. — 180 козаків, найб. — Канівський з 682 козаками). У межах К. вирішувалися господарські і деякі суд. та військ, справи.

3) Найменша військ, одиниця полковосотенного адм.-тер. устрою в Гетьманщині, що входила до складу сотні, складова сотень найманих охочекомонних і сердюцьких полків.

4) Під час громадян, війни 1918—21 в Україні — осн. військ.-тактична одиниця, що входила до складу сотень, з яких складалися бойові з'єднання (бригада, корпус) військ Укр. Центр. Ради і Укр. Д-ви (Гетьманату), Укр. січових стрільців; військ, одиниця червоного козацтва.

5) Військ, одиниця у складі Укр. повстанської армії (УПА, 1942-52).

Літ.: Слабченко М. Є. Соціально-правова організація Січі Запорозької. В кн.: Праці Комісії для виучування західно-рус. і укр. права, в. 3. К., 1927; Історія укр. війська, т. 1—2. К., 1992.

Л. 3. Гісцова.

 

Схожі за змістом слова та фрази