Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СТАВКА ПОДАТКУ
   

СТАВКА ПОДАТКУ

- розмір (сума) податку, встановлений на одиницю оподаткування. Є одним з елементів подат. механізму, засобом реалізації фіскальної та регулюючої функції податків. Збільшуючи чи зменшуючи розмір С. п., д-ва може ефективно реагувати на зміну екон. умов або, навпаки, породжувати ці зміни, практично не змінюючи ін. елементів складного подат. механізму. Законом України «Про систему оподаткування» (1997) передбачено, що С. п. та ін. обов'язкові платежі встановлюються ВР України, ВР АР Крим, сільс., селищ, і міськими радами відповідно до зак-ва про оподаткування і не змінюються протягом бюдж. року. Отже, ВР України може змінювати ставки всієї системи оподаткування, а ВР АР Крим, сільс, селищні і міські ради — розмір місцевих С. п., але в межах гранич. розмірів, передбачених зак-вом.

Існують такі види С. п.: 1) залежно від способу визначення суми податку: а) абсолютні (тверді), коли на кожну одиницю оподаткування встановлюється фіксований розмір податку; б) відносні (відсоткові) — розмір податку встановлюється у відсотковому співвідношенні до одиниці оподаткування; 2) залежно від ступеня подат. навантаження на платника: а) основні (базові), які є загальними для всіх, без урахування особливостей платника; б) підвищені, що, враховуючи особливості платника, перевищують розмір осн. ставки; в) понижені, що, як правило, застосовуються у формі податкових пільг, оскільки, враховуючи особливості платника, є меншими від базової.

С. п. та ін. обов'язкових платежів можуть установлюватися, змінюватися чи скасовуватися лише Законами України. Зміна С. п. не може здійснюватися Законом про Держ. бюджет України на відповід. рік.

О. П. Снігерьов.

 

Схожі за змістом слова та фрази