Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow М-мил arrow МАНІФЕСТ
   

МАНІФЕСТ

(франц. manifeste—відозва, декларація, від лат. manifestos, первісно — такий, якого можна схопити рукою; явний, очевидний) — 1) У Давньому Римі — обрядова форма, церемоніальний акт звернення феціалів (колегії жерців, що, крім власне культових обов'язків, стежила за дотриманням міжнар. договорів) до ворожої сторони з вимогою сатисфакції у наданий строк до моменту ймовірного оголошення війни.

2) Особлива форма акта надзвичайного, публічного, урочистого або програмного характеру. Містить правові норми або сповіщає про прийняття законів. В імперіях — осн. вид закону як форми веління монарха.

3) У міжнародному публічному праві 18 - поч. 20 ст. — дип. акт, док-т воюючих сторін, яким оповіщалося про початок воєн. дій. Інколи — синонім дип. ноти, меморандуму, нотифікації, дуже рідко — акт ратифікації міжнар. договору, конвенції тощо.

4) У міжнародному торговельному праві — судновий вантажосупровідний док-т (необхідний для суден, що прибувають з-за кордону), який містить повний перелік вантажу судна. Має аналогічне застосування у міжнародному повітряному праві як один з обов'язкових суднових док-тів при перевезенні вантажу повітр. суднами, який, зокрема, дає право літакові на виліт.

5) Політ, док-т: письм. урочисте звернення, відозва, декларація, програма політ, партії, громад, орг-ції, руху з викладом осн. положень, поглядів тощо.

І. В. Музика.

 

Схожі за змістом слова та фрази