Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Ю arrow ЮЛІАН
   

ЮЛІАН

Луцій Октавій Корнелій Сальвій Еміліан (бл. 100, м. Гадрумет, д-ва Карфаген, тепер м. Сус, Туніс — р. і м. см. невід.) — рим. юрист. Займав високі держ. посади, в т. ч. був намісником на території, заселеній германцями, в Іспанії та Пн. Африці.

Консул у 148. Був претором, префектом, радником імператорів Адріана, Антоніна Пія, Марка Аврелія і Луція Вера. Ост. представник школи сабініанців (див. М. Сабін). За завданням Адріана в 130 переглянув претор. едикти часів республіки, вибрав і систематизував ті з них, які зберігали значення, поставив їх у певному порядку і видав т. з. Вічний едикт («Edictum perpetuum»). Цей збірник був фактично кодифікацією преторського права. В ньому поєднувалися едикти міського претора і претора перегринів, подавався едикт курульних едилів. Перша частина збірника стосувалася судочинства перед магістратом, друга — формул і позовів, третя містила постанови про суд. рішення та їх виконання.

Як учений Ю. відомий переважно своїми «Дигестами у 90 книгах» («Digestorium libri ХС»), написаними наприкінці правління Адріана та за часів Антоніна. Вони містять коментарі до Вічного едикту, а також консультації і відповіді з ін. галузей рим. права. Багато витягів з цієї та ін. праць Ю. увійшли до Дигест Юстиніана, відомі з посилань на них ін. юристів.

Літ.: Бартошек М. Рим. право: Понятия, термины, определения. М., 1989. Є. О. Харитонов,

С. В. Глухова.

 

Схожі за змістом слова та фрази