Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow реч-ріве arrow РИСУНОК
   

РИСУНОК

малюнок — 1) Один з основних засобів зображення видимого світу в образотворчому мистецтві. Передає обриси, форму, структуру фігур і предметів, їхнє розташування у просторі. Досконалість (точність, виразність, емоційність) Р. є основою майстерності в усіх галузях образотворчого мистецтва. 2) Зображення, виконане від руки на площині (тепер переважно на папері, в стародавньому світі — на папірусі, в середні віки — на пергаменті) сухими (вугіль, графіт, сланець, крейда, металевий штифт), або рідкими (туш, чорнило, акварель, сепія, бістр) матеріалами. Р. виконує художню або прикладну (кресленик, план, схема) функцію. В першому випадку є різновидом графіки. 3) Окремий художній твір. Може мати самостійне мистецьке значення (станковий Р., ілюстрація, карикатура, плакат) або відігравати допоміжну роль у процесі виконання твору живопису, графіки, скульптури, архітектури, декоративного мистецтва (начерк, етюд, ескіз). Худож. Р. відомий з часів первісного суспільства (наскельні зображення людей, тварин, сцен праці). В старод. Шумері, Єгипті, Китаї, Індії, Греції і Римі; у Візантії, в Київ. Русі, в Зх. Європі доби середньовіччя і Відродження досконале опанування Р. було першою і основною передумовою майстерності художника. Відомими майстрами Р. були Леонардо да Вінчі, Рафаель, Мікеланджело — в Італії, А. Дюрер, Л. Кранах, Г. Гольбейн Молодший — в Німеччині, Ф. Клуе — у Франції; в 17—18 ст.: Рембрандт — в Голландії, П. П. Рубенс — у Фландрії; H. Пуссен — у Франції, У. Гогарт — в Англії; в 19—20 ст.: Ф. Гойя — в Іспанії, Ж. О. Д. Енгр, О. Дом'є — у Франції, А. Менцель, Г. Цілле — в Німеччині, Я. Матейко — у Польщі, Е. Дега, П. Пікас-со, А. Матісс — у Франції, М. Швабінський — в Чехословаччині, Сюй Бейхун — в Китаї, та ін. В Росії розквіт мистецтва Р. припадає на 2-у половину 18 — поч. 19 ст. У ньому значну роль відіграли викладачі петерб. АМ — А. Лосенко, Г. Угрюмов, О. Іванов, К. Брюллов. Серед значних рос. майстрів Р. дожовтневого часу — О. Кіпренський, П. Федотов, П. Чистяков, І. Рєпін, В. Сєров, М. Врубель; рад. часу — Г. Верейський, Д. Митрохін, В. Фаворський, Кукринікси, Д. Шмаринов, Є. Кибрик.

Мистецтво Р. на Україні успадкувало традиції Візантії та Київ. Русі. На основі попередньо виконаних Р. виконувалися фрески, мозаїки, ікони, різьбилися рельєфи. Як самостійна галузь графіки Р. на Україні найраніше виділився в мистецтві книги — мініатюрі орнаментального, портретного і сюжетного характеру. З 16 ст. всі гравюри в укр. книгах виконувалися на основі заздалегідь створених Р. З 15 ст. на Україні розвивався станковий Р. Найкращі взірці Р. дали художні школи і майстерні при монастирях, зокрема при Києво-Печерській лаврі (див. "Кужбушки"). Значні досягнення в галузі укр. Р. 19 — поч. 20 ст. можна простежити в творах Т. Шевченка, В. Боровиковського,

I. Сошенка, Л. Жемчужникова, Д. Безперчого К. Трутовського, П. Мартиновича, М. Пимоненка, М. Мурашка і О. Мурашка, К. Устия-новича, М. Івасюка, С. Васильківського. В укр. рад. образотворчому мистецтві Р. відзначається широким розмаїттям тем і жанрів. Р. велику увагу приділяли І. Гжакевич, 0. Сластіон, Г. Нарбут, М. Жук, Ф. Кричевський, О. Шовкуненко, К. Трохименко, Г. Пустовійт, О. Павленко, В. Седляр, І. Плещинський, К. Єлева, В. Касіян, О. Кульчицька. Серед сучас. майстрів — М. Дерегус, С. Григор'єв, Г. Меліхов, Т. Яблонська, Г. Якутович, О. Данченко. Іл. див. також на окр. акр., с. 448—449.

Літ.: Сидоров А. А. Рисунок старых русских мастеров. М.. 1956; Советская графика. 1917 — 1957 ГАльбом]. М.

1957; Гращенков В. Н. Рисунок мастеров итальянского Возрождения. М., 1963; Агамирова А. А., Глуховская Р. А. Советский станковый рисунок. Первая Всесоюзная выставка. Альбом. М., 1981.

Д. В. Степовик.

Рисунок - leksika.com.uaРисунок - leksika.com.uaРисунок - leksika.com.uaРисунок - leksika.com.uaРисунок - leksika.com.uaРисунок - leksika.com.ua