Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Т-тов arrow ТАДЖИКИСТАН
   

ТАДЖИКИСТАН

Республіка Таджикистан (Tojikistan, Jumhurii Tojikistan) — д-ва в Центр. Азії. Тер. — 143,1 тис. км2. Нас. — 6,86 млн. чол. (2003, оц.): таджики (64,9 %), узбеки (25 %), росіяни (3,5 %) та ін. Столиця — м. Душанбе. Адм.-тер. поділ — 3 області (велаяти), в т. ч. одна автономна; 45 районів. Держ. мова — таджицька; російська визнана «мовою міжнаціонального спілкування». Грош. одиниця — сомон. Нац. свято — День незалежності (9 вересня). У 1-й пол. 1-го тис. до н. е. територія сучас. Т. входила до держ. утворень, що виникли в Бактрії та Согдіані. В 6—4 ст. до н. е.

Державний герб Таджикистана - leksika.com.ua

Таджикистан. Карта - leksika.com.ua

перебувала під владою Ахеменідів, Олександра Македонського. Від 3 ст. до н. е. — у складі Греко-Бактрійського і Кушанського царств. У серед. 8 ст. Центр. Азію завоювали араби. В 10—18 ст. землі, заселені таджиками, входили до різних феод, держав. У 1-й пол. 19 ст. територія Т. була поділена між Кокандським ханством і Бухарським еміратом. У 1868 пн. райони сучас. Т. і значна частина Паміру були приєднані до Росії. У 1917-18 тут було встановлено рад. владу; тадж. землі увійшли до Туркестанської АРСР. Внаслідок нац.-держ. розмежування рад. республік Центр. Азії 14.Х 1924 утв. Таджицьку АРСР у складі Узбецької РСР. 16.Х 1929 утв. Таджицьку РСР; 5.ХІІ 1936 вона увійшла до СРСР як союзна республіка. В 1931 прийнято першу радянську конституцію Тадж. РСР, яку заступила конституція 1937. У 1978 була введена нова конституція, віднесена до т. з. конституцій розвиненого соціалізму. 9.ГХ 1991 було проголошено незалежність Т. Певний час функціонування тадж. д-ви забезпечувалося конституцією 1978 (зі змінами і доп.). За результатами референдуму 6.ХІ 1994 прийнято нову конституцію Т., яку 26.IX 1999 суттєво змінено насамперед у частині регламентації держ. механізму.

За формою держ. правління Т. є різновидом презид. республіки. Згідно зі ст. 48 конституції «Маджлісі Олі — парламент Республіки Таджикистан — є найвищим представницьким і законодавчим органом Республіки Таджикистан». Парламент — двопалатний, строк його повноважень — 5 років. Маджлісі намояндагон (нижня палата) у складі 63 депутатів формується шляхом заг. виборів на основі змішаної системи. Віковий ценз для кандидатів у члени цієї палати — 25 років. Склад маджлісі міллі (верхньої палати) — 33 депутати, 8 з яких призначає президент, інші — обираються способом непрямих виборів на спільних засіданнях депутатів місц. представн. органів. Віковий ценз для кандидатів у депутати — 35 років, вони повинні мати вищу освіту. Кожний колишній президент є членом верхньої палати довічно. Маджлісі Олі може достроково саморозпуститися за рішенням, прийнятим на основі більшості у 2/3 від складу його палат. Гол. функцією Маджлісі Олі є законотворчість. Правом законод. ініціативи в парламенті наділені члени обох палат, президент, уряд, а також члени представн. органу Горно-Бадахшанської авт. області. Всі законопроекти спочатку вносяться до нижньої палати. Президент наділений правом вето на закони, прийняті Маджлісі Олі. Якщо парламент більшістю у 2/3 підтвердить своє попереднє рішення щодо закону, президент має його підписати і оприлюднити. За конституцією, «президент Республіки Таджикистан є главою держави і виконавчої влади (уряду)». Водночас він визначений гарантом конституції і законів, прав і свобод людини та гр-нина, нац. незалежності, єдності й тер. цілісності, узгодженого функціонування та взаємодії держ. органів (ст. 64). Президент обирається шляхом заг. і прямих виборів строком на 7 років. Одна і та сама особа не може бути обрана президентом більше як на два строки поспіль. Кандидатом у президенти може бути гр-нин віком від 35 до 65 років, який проживає на тер. Таджикистану не менше 10 років. Президент визнаний недоторканним і позбавляється недоторканності лише у випадку вчинення ним держ. зради — на підставі висновку КС і за рішенням 2/3 від заг. кількості обох палат парламенту.

Серед повноважень президента — право визначати осн. напрями внутр. і зовн. політики д-ви, а також утворювати і ліквідовувати центр, органи викон. влади. Президент призначає і звільняє прем'єр-міністра та ін. членів уряду. Відповідні укази президента мають бути затв. маджлісі намаяндагон. Члени уряду не можуть обіймати ін. посаду і мати представницький мандат. Уряд складає повноваження перед новообр. президентом. Президент також призначає і звільняє своїх представників — голів областей, міст і районів, уповноважених здійснювати викон. владу. Суд. владу здійснюють КС, ВС, Вищий екон. суд, Військовий суд, суд Горно-Бадахшанської авт. області, обласні, міста Душанбе, міські та районні суди. Судд ів КС, ВС і Вищого екон. суду обирає маджлісі міллі за поданням президента; суддів ін. судів призначає президент за поданням спец, органу — ради юстиції. Строк повноважень усіх суддів — 5 років.

За формою держ устрою Т. є унітарною д-вою, до складу якої входить тер. автономія — Горно-Бадахшанська АО. Представн. органом АО є маджліс нар. депутатів, строк повноважень якого — 5 років. На такий же строк обираються маджліси нар. депутатів в ін. адм.-тер. одиницях — областях, містах і районах. У селищах і селах населення обирає джамоати — органи самоврядування. Т. - член ООН з 1992, член СНД з 1991, ін. міжнар. і регіон, організацій.

Дип. відносини України з Т. встановлено 24. IV 1992.

В. М. Шаповал.