Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Л arrow ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ
   

ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ

- речовини або їх суміші природного, синтетичного чи біотехнол. походження, які застосовуються для профілактики, діагностики та лікування захворювань людей або зміни стану і функцій організму, запобігання вагітності тощо. В Україні вони визначені Законом «Про лікарські засоби» (1996). До Л. з., зокрема, віднесено: діючі речовини (субстанції); готові Л. з. (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопат, засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також для боротьби зі збудниками хвороб та паразитами; лікарські космет. засоби та лікарські домішки до харч, продуктів. Функції управління у сфері створення, в-ва, контролю якості та реалізації лікарської продукції покладені на М-во охорони здоров'я України, Держ. департамент з контролю за якістю, безпекою і в-вом лікар, засобів та виробів мед. призначення, а також спеціально уповноважені ним органи.

З метою реалізації права гр-н України на охорону здоров'я д-ва забезпечує доступність найнеобхідніших Л. з., захист гр-н у разі заподіяння шкоди їхньому здоров'ю внаслідок застосування Л. з. за мед. призначенням, а також встановлює окр. групам населення та категоріям гр-н пільги і гарантії щодо забезпечення їх ліками на випадок захворювання. В-во Л. з. здійснюється фіз. та юрид. особами на підставі спец, дозволу (ліцензії), що видається в установленому КМ України порядку. Законом визначені права авторів Л. з., порядок проведення доклінічного їх вивчення, клінічного випробування, а також експертизи мат-лів доклінічного вивчення ефективності Л. з. та їх безпечності. Майнові і немайнові права, пов'язані із створенням і в-вом Л. з., регулюються чинним зак-вом. Л. з. допускаються до застосування в Україні після їх держ. реєстрації (крім випадків, передбачених законом).

Держ. реєстрацію Л. з. здійснює МОЗ України або уповноважений ним орган. Л. з. може застосовуватися в Україні протягом 5 років від дня його держ. реєстрації; в окр. випадках строк його застосування може бути скорочений. Після закінчення строку, протягом якого зареєстрований Л. з. було дозволено до застосування в Україні, Л. з. може застосовуватися лише за умови його перереєстрації. Не підлягають держ. реєстрації Л. з., виготовлені в аптеках за рецептами лікарів та на замовлення лік.-профілакт. закладів із дозволених до застосування діючих та допоміж. речовин. Оптова закупівля, оптова і роздрібна реалізація Л. з. організаціями та гр-нами здійснюються на підставі спец, дозволу (ліцензії). Іноземні Л. з., зареєстровані в Україні, мож уть ввозитися за наявності сертифіката якості, виданого виробником. Неякісні Л. з., включаючи й ті, строк придатності яких закінчився, підлягають утилізації та знищенню відповідно до встановлених правил.

О. О. Погрібний.

 

Схожі за змістом слова та фрази