Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow О-орб arrow ОБМІН ЖИЛОГО ПРИМІЩЕННЯ
   

ОБМІН ЖИЛОГО ПРИМІЩЕННЯ

- угода між гр-нами про взаємну передачу прав та обов'язків на жилі приміщення, які вони займають. Наймач жил. приміщення у будинку держ. і комунал. житлового фонду, член ЖБК (ЖК) може за письм. згодою членів сім'ї, що проживають разом з ним, включаючи тимчасово відсутніх, провести обмін займаного приміщення з ін. наймачем зазначених вище фондів або членом ЖБК (ЖК). У випадку, коли між членами сім'ї наймача не досягнуто згоди про обмін, кожен член сім'ї має право вимагати в суд. порядку примусового О. ж. п. на приміщення у різних будинках (квартирах).

Право на примусовий О. ж. п. у будинках ЖБК (ЖК) мають лише члени кооперативу чи один з подружжя або член сім'ї, котрий має право на частину нагромадженого паю. О. ж. п. у будинку ЖБК (ЖК) можливий тільки за умови прийому до членів кооперативу особи, яка вселяється у зв'язку з обміном до кооперативного будинку.

Предметом обміну можуть бути: окр. квартира або ін. ізольоване жиле приміщення, що складається з однієї або кількох кімнат, одноквартир. жилий будинок, на які укладено договір найму або які перебувають у користуванні члена ЖБК (ЖК); частина жил. приміщення, що припадає на частку наймача, члена ЖБК (ЖК) або члена сім'ї, у т. ч. суміжна кімната або частина кімнати. Особи, які мають право на О. ж. п., можуть також обміняти частину житлової площі, що припадає на його частку, лише за умови, що новий мешканець у порядку обміну вселяється як член сім'ї (дружина, діти, батьки, дід, баба, онуки, рідні брати та сестри) тих, що залишилися проживати в цьому приміщенні. О. ж. п. не дозволяється: якщо до наймача пред'явлено позов про розірвання чи зміну договору найму жилого приміщення або про визнання ордера недійсним; якщо одним з учасників обміну є член ЖБК, щодо якого порушено питання про виключення його з кооперативу, а також в ін. випадках, передбачених зак-вом.

Згода про О. ж. п. набуває чинності з моменту одержання ордерів, які видаються держ. адміністраціями за місцем оформлення О. ж. п. Відмову у видачі ордера може бути оскаржено в суд. порядку протягом 6-місячного строку. Якщо після набуття чинності згоди про О. ж. п. сторони відмовляються від обміну, обмін за їх заявою, за умови здачі одержаних ордерів, анулюється органом, який видав ордери. При відмові від обміну однієї із сторін питання про примус, виконання згоди про обмін може бути вирішене судом.

О. ж. п., проведений з порушенням вимог зак-ва, визнається недійсним у суд. порядку. В разі визнання обміну недійсним сторони підлягають переселенню у раніше займані ними жилі приміщення (Правила обміну жилих приміщень, затв. РМ УРСР 31.1 1986).

І. М. Кучеренко.

 

Схожі за змістом слова та фрази