Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Д-деп arrow ДВОПАРТІЙНА СИСТЕМА
   

ДВОПАРТІЙНА СИСТЕМА

, біпартизм [лат. bi..., від bis — двічі та pars (partis) — частина, група однодумців] — парт, система, що складається з двох провідних партій, які почергово змінюють одна одну при владі, тобто посідають більшість місць у законод. органі чи завойовують більшість голосів виборців на виборах викон. гілки влади. Д. с. не виключає існування ін. партій. Розрізняють біпартизм (т. з. досконалу Д. с), коли дві осн. партії разом збирають до 90 % голосів (Великобританія, США), і систему «двох з половиною партій« (Німеччина), за якої третя партія, не маючи змоги стати правлячою, здатна вплинути на взаємини між провід, партіями, що разом набирають 75—80 % голосів виборців.

Особливо сприятливою для біпартизму є мажоритарна виб. система з одним туром голосування. Перемога на виборах однієї з двох провід, партій забезпечує однорідну і сталу парлам. більшість. Така система оптимально зближує інтереси партій і д-ви, забезпечує стабільність уряду. Див. також Багатопартійна система, Однопартійна система.

Літ.: Абрамов Ю. К.. Зубок В. М. Партии и исполн. власть в США (70-80-е гг.). М, 1990; Данилов С. Двух-парт. система Канады: тенденции развития. М., 1992; Колодій А. Політ, спектр: про деякі критерії «лівих» і «правих» політ, рухів у постготаліт. сусп-вах. «Філос. і соціол. думка», 1995, № 9; Коломийцев В. Ф. Партии в зеркале зап. политологии. «Гос-во и право», 1995, № 10; Маляр-чук В. Партії й електорат в Україні і в зх. демократіях. «Нова політика», 1996, № 6.

В. В. Бушанський.

 

Схожі за змістом слова та фрази