Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow спар-страх arrow СПОСІБ ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНУ
   

СПОСІБ ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНУ

- сукупність (система) прийомів, методів, послідовність дій чи використання засобів, а також знарядь, за допомогою яких досягається злочинна мета. С. в. з. є обов'язковою ознакою об'єктивної сторони складу злочину лише в тих випадках, коли він прямо визначений у законі, зокрема обман чи зловживання довірою у складі шахрайства (ст. 190 КК України), або однозначно випливає зі змісту диспозиції крим.-прав, норми: напр., способом погрози вбивства (ст. 129 КК ) є псих, насильство.

С. в. з. характерний для умисних злочинів, але в деяких випадках може бути формою прояву необережності: напр., формою вчинення службової недбалості (ст. 367) є несумлінне ставлення служб, особи до своїх служб, обов'язків. До найпоширеніших С. в. з. належать обман і насильство (фіз. або психічне).

С. в. з. істотно впливає на характер і ступінь суспільної небезпеки злочину. Впливаючи на характер сусп. небезпеки, С. в. з. є підставою криміналізації окр. видів діянь, що відрізняються за способом їх вчинення: напр., крадіжка (ст. 185), вчинена таєм. способом; грабіж (ст. 186) вчинений відкритим способом; розбій (ст. 187) — шляхом нападу, поєднаного з насильством. У випадках, коли С. в. з. суттєво впливає на ступінь сусп. небезпеки, законодавець виділяє його як кваліфікуючу або особливо кваліфікуючу ознаку діяння. Напр., умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю чи способом, небезпечним для життя багатьох осіб (п. 4, 5 ч. 2 ст. 115). У тих випадках, коли С. в. з. не передбачений як ознака осн. або кваліфікованого складу злочину, він має важливе значення для індивідуалізації покарання у межах санкції статті закону і, зокрема, є обставиною, що обтяжує покарання (напр., п. 10, 12 ч. 1 ст. 67). Законодавець може використовувати С. в. з. для конструювання диспозицій норм Особливої частини крим. закону в таких варіантах: у диспозиції вказується єдино можливий спосіб вчинення злочину (напр., ст. 185); диспозиція містить точний перелік можливих С. в. з. (напр., ст. 190) чи приблизний перелік цих способів (ч. 2 ст. 194); з диспозиції статті випливає, що злочин може бути скоєно будь-яким способом (напр., ст. 231). Крим.-процес, законом С. в. з. віднесено до обставин, що підлягають доказуванню у ході дізнання, досуд. слідства і розгляду крим.

справи в суді (ст. 64 КПК України).

Літ.: Панов H. И. Способ совершения преступления и уголовная ответственность. X., 1982.

А. А. Музика, Є. В. Лащук.

 

Схожі за змістом слова та фрази