Повернись живим
Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОСОЛ
   

ПОСОЛ

— вищий дипломатичний ранг, який присвоюється дип. персоналу органів зовнішніх зносин. Термін «посол» вживається з 14 ст. на позначення представника глави д-ви. Однак лише з 18 ст. замість дип. агентів, резидентів почали призначатися П. і посланники.

Розвиток дип. відносин, обмін П. і посольствами збіглися з періодом зміцнення абсолютизму. П. зобов'язувалися оберігати престиж монархів, котрих вони представляли. Неповага до П. вважалася образою, спрямованою супроти його володаря.

Віденський регламент 1815 визнав за П., на відміну від дип. представників ін. класів, представницький характер. Лише П., який представляє персонально главу посилаючої д-ви, безпосередньо виступає від імені монарха, котрий його послав, і може вимагати приватної аудієнції від монарха країни перебування. Віденська конвенція про дипломатичні зносини 1961 встановила принцип рівності глав дип. представництв незалежно від їх рангу. Останнім часом д-ви, як правило, призначають глав своїх дип. представництв у ранзі П. Повна і офіц. назва — надзвичайний і повноважний посол (англ. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary). П. акредитується при главі іноз. д-ви. В Україні ранг надзвичайного і повноважного посла присвоюється Президентом України (ст. 106 Конституції).

В. М. Репецький.

 

Схожі за змістом слова та фрази