Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БЕКОН
   

БЕКОН

(Bacon) Френсіс (22.1 1561, Лондон — 9.IV 1626, там же) — англ. філософ і держ. діяч. Навч. (з 1573) у Трініті-коледжі (Кембрідж). Кілька років працював в англ. дип. місії у Парижі. З 1579 займався юрид. практикою у Лондоні, водночас поглиблено вивчав юриспруденцію та філософію. Від 1584 Б.-депутат парламенту, з 1604 — штатний королівський адвокат, з 1613 — генеральний аторней (вищий юрисконсульт) при дворі Якова І Стюарта. Від 1617 — лорд-хранитель печатки, у 1618—21 був лордом-канцлером Англії. 1621 на вимогу парламенту Б. звинувачено у хабарництві та ін. зловживаннях і засуджено до штрафу й тюрем, ув'язнення, але невдовзі помилувано королем. Ост. роки життя присвятив наук, діяльності. Написав ряд фундаментальних праць — «Досліди, або Настанови моральні та політичні» (1597, 1612, 1625), «Новий Органон» (1620), «Нова Атлантида» (опубл. 1627) та ін.

Бекон Френсіс - leksika.com.ua

Б. був прихильником абсолют, монархії англ. типу, проте вважав, що для успішного керівництва д-вою король повинен опиратися на парламент, наполягав на обмеженні політ, ролі станового дворянства. За Б., закон, а не абсолют, влада монарха, повинен регулювати відносини між королем і підданими. Учений наголошував, що гол. обов'язком суддів у їхній діяльності є мудре застосування законів, а найвищим законом для них має бути благо людей. Народ, зазначав Б., внаслідок злиденності свого існування є пост, джерелом смути — війн і соціальних заворушень. Як засіб подолання соціальних злигоднів Б. пропонував систему екон. і законод. реформ, спрямованих на піднесення торгівлі, розвиток мануфактур і промисловості, приборкання розкоші та марнотратства, зменшення мита і податків. У законодавчій та суд. діяльності Б. вТЗачав засіб юрид. забезпечення госп. діяльності. Він виправдовував (морально) збагачення і пропагував шляхи його досягнення (підприємництво, колон, експансію, лихварство, торгівлю і мореплавство, монополію), характерні для епохи первісного нагромадження капіталу. Наполягав на кодифікації англ. права.

Війни Б. поділяв на справедливі та несправедливі. Вбачаючи у силі основу міжнар. права, водночас визнавав війну як крайній засіб розв'язання міжнар. проблем. Справив значний вплив на відродження авторитету наук про людину і сусп-во, розробку їх методол. засад. Зокрема, згідно з Б., при аналізі будь-яких сусп. явищ не можна керуватися інтуїцією, а треба мати досконалий, відповідний до епохи метод.

Тв.: Соч., т. 1-2. М., 1977-78.

Літ.: Шупина В. М. Взгляды Фр. Бэкона на право, мораль и церковь. «Уч. зап. Моск. обл. пед. ин-та», 1955, т. 22; Субботин А. Л; Френсис Бэкон. М., 1974; Михаленко Ю. П. Ф. Бэкон и его учение. М., 1975.

В. П. Скоткіна, О. В. Картуное.

 

Схожі за змістом слова та фрази