(РСІ) — орган держ. і громад, контролю, який діяв у Рад. д-ві упродовж 1920—34. Утворений згідно з декретом ВЦВК від 7.ІІ 1920 на основі реорганізованого Наркомату держ. контролю і діючих роб. інспекцій (Роб. продовольча інспекція, Залізнична роб. інспекція, Моск. роб. інспекція).
Організація, завдання і порядок діяльності РСІ визначалися Положенням (затв. ВЦВК 7.II 1920) та Інструкцією Наркомату РСІ від 11.V 1920. Осн. завданнями РСІ проголошувалися б-ба з бюрократизмом, удосконалення держ. апарату, залучення до держ. роботи трудящих, охорона соц. власності, нагляд за дотриманням законності в діяльності підконтр. установ. Центр, органом РСІ був Наркомат роб.-сел. інспекції, до складу якого входили інспекції: адміністративна; військ.-морська; шляхів сполучення; зв'язку; фінансова; пром.-технічна; продовольча; просвіти і пропаганди; охорони праці й нар. здоров'я; сільськогосподарська. При Наркоматі діяло Центр, бюро скарг і заяв (ЦБС) з відділом ревізій. Спец, бюро скарг, на правах філіалів ЦБС, утворювалися при різних відомствах, у т. ч. при каральних органах. На місцях утворювалися РСІ країв, областей, губерній, повітів; в авт. республіках РСФРР — наркомати РСІ, які формувалися ЦВК цих республік за згодою з Наркоматом РСІ РСФРР. Спец, інспекції РСІ в автономіях як екстериторіальні (військова, інспекція шляхів сполучення, інспекція зв'язку) підпорядковувалися безпосередньо Наркомату РСІ РСФРР, решта — респ. наркомату і відповід. виконкому. За прикладом РСФРР наркомати РСІ орга
нізовувалися у союз, республіках. В Україні органи РСІ утворено на базі існуючих тут з 1919 Держ. контролю і Наркомату соц. рад. інспекції. Згідно з умовами військ.-політ. союзу між рад. республіками (пост. ВЦВК РСФРР від 1.VI 1919) заг. керівництво органами контролю в Україні здійснював уповноважений Держконтролю
РСФРР в Україні. 25.11 1920 Наказом цього уповноваженого всі контр. органи України було об'єднано і на їх базі утворено Всеукр. РСІ. Перший з'їзд РСІ України, який відбувся 13— 21. IV 1920, визначив її структуру, форми зв'язку з радами, порядок участі робітників і селян у діяльності органів РСІ. До трав. 1920 РСІ республіки номінально підпорядковувалася Наркомату РСІ РСФРР. 23.V 1920 на основі рішень IV Всеукр. з'їзду рад утворено самост. Наркомат РСІ. В його складі були: інспекції — адміністративна; фін.-кредитна; нар. г-ва; лісозаготівельна; постачальна; транспортна; культурно-просвітницька; відділи — військовий; масових обстежень (з бюро скарг при ньому). Діяла також інспекц. комісія законод. пропозицій. Після утворення СРСР у квітні 1923 організовано Наркомат РСІ СРСР з управліннями (оперативним; удосконалення держ. апарату; рахівництва і звітності; інформ.-видавничим; юридичним) та Центр, бюро скарг і заяв. Для удосконалення держ. і госп. апарату при Наркоматі РСІ СРСР утворено Раду з наук, організації праці (РадНОП). До роботи в органах РСІ залучалися (через профспілки) делеговані представники роб. колективів. 1923 для посилення б-би проти бюрократизації держ. апарату та підвищення авторитету PCI XII з'їзд РКП(б) ухвалив рішення про об'єднання вищого парт, контролю — Центр, контр. комісії з РСІ, в результаті чого виник об'єднаний орган ЦКК—РСІ. Члени ЦКК обиралися з'їздом партії, нарком РСІ та його заступники призначалися ЦВК СРСР. Аналогіч. перебудову було здійснено в республіках і на місцях. В умовах формування культу Сталіна органи ЦКК—РСІ нерідко використовувалися з репрес. метою проти опозиції, дійсної чи уявної, проводили політ, чистки держапарату. 1934 за рішенням XVII з'їзду ВКП(б) ЦКК-РСІ ліквідовано, замість ЦКК і РСІ утв. Комісію парт, контролю при ЦК ВКП(б) і Комісію рад. контролю при РНК СРСР.
Літ.: Дорохова Г. А. Рабоче-крестьянская инспекция в 1920-1923 гг. М., 1959; Иконников С. Н. Организация и деятельность РКИ. 1920-1925 гг. М., 1960; Ленин В. И. О парт., гос. и общественном контроле. М., 1963; Иконников С. Н. Создание и деятельность объединенных органов ЦКК-РКИ в 1923-1934 гг. М., 1971.
Л. М. Маймескулов, О. Н. Ярмиш.