- вихідний банк, док-т, що відображає усі грош.-кред. розрахункові відносини банків з клієнтами. Відкривається підприємствам, організаціям, установам, підприємцям та гр-нам для обліку грош. коштів, здійснення розрахунків (розрахунковий поточний рахунок), обліку виданих позик (позичковий рахунок), обліку ін. банк, операцій. О. р. розрізняють залежно від характеру операцій і типу облікових м
ашин, що застосовуються для обробки даних облікової фін.-банк. інформації. Записи в О. р. виконуються, як правило, в один прийом після закінчення операц. часу, а зміст операції вказується цифровими позначеннями. Рахунок ведеться у двох примірниках: перший залишається у банк, установі; другий (витяг з О. р.) — разом з док-тами, які розшифровують записи рахунку, видається його власникові в обумовлені з банком строки.
Порядок і умови відкриття О. р. та користування ним визначені Законами України «Про банки і банківську діяльність» (2000), «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» (2001) і відповід. нормат.-прав. актами НБУ: Інструкцією про безготівкові розрахунки в господарському обороті України, затв. НБУ 2.VIII 1996 (з наст, змінами і доп.); Інструкцією про відкриття банками рахунків у національній та іноземній валюті, затв. НБУ 18. XII 1998 (з наст, змінами і доп.) та ін.
Літ.: Олейник О. М. Основы банк, права. М., 1997; Фін. право. К., 1998; Банк, право України. К., 2000.
В. П. Нагребельний.