Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow мін-мян arrow МОГИЛА
   

МОГИЛА

Петро Симеонович [31.XII 1596 (10.1 1597), Молдова - 1(11).І 1647, Київ] - укр.

Петро Могила - leksika.com.ua

церк., політ, і культур, діяч, теолог. Син господаря (правителя) Валахії, згодом Молдови Сим еона Могили. Після смерті батька родина, переслідувана новим господарем Молдови, емігрувала до Польщі. Закін. Львів, братську школу, навчався у ряді ун-тів Європи. Володів багатьма європ. і давніми мовами. У складі об'єднаних укр., польс. і молд. військ брав участь у битвах проти турків під Цецорою (1620), Хотином (1621). 1627 М. постригся у ченці й оселився у Києві. 1628 став архімандритом Києво-Печерського монастиря. З 1633 — митрополит Київський і Галицький. Активний захисник правосл. віри: добився повернення православним Софійського собору, Видубицького монастиря у Києві та ін. храмів, заснував Голосїївську пустинь. У проповіді «Хрест Христа Спасителя і кожної людини»

(1628) закликав укр. магнатів дотримуватися віри своїх предків. У виступі в польс. сеймі (1632) вимагав від влади захисту православних, скасування заборон на буд-во церков, відкриття колегій, друкарень, повернення православним храмів і церк. володінь.

М. приділяв увагу впорядкуванню церк. життя. Виданням «Літургіаріона, си єсть Служебника»

(1629) з викладом фундам. основ богослужбової практики М. започаткував церк. реформу. В правосл. катехізисі «Православне ісповідання православної і апостольської церкви Христа» (1640) виклав основи віри, ідеол. засади впорядкування укр. і всієї системи православ'я, посилення патріот, почуттів українців. Створив пантеон власних святих, канонізувавши печерських преподобних ченців. Висунув ідею автокефальності укр. церкви та заснування укр. патріархату єдиної вселенської христ. церкви. Обгрунтував принцип об'єднання церков на засадах соборності, дотримувався ідей екуменізму і дух. вільнодумства. Зміцнення і розвиток православ'я пов'язував з розвоєм нац. освіти і культури. М. здійснив реформу навчання, спрямовану на зміну змісту і форм викладання та виховання, їх європеїзацію, заклав основи вищої світської і богословської 12-річної системи освіти. 1632 заснував Києво-Печерську колегію (майб. Києво-Могилянську академію) з філіями у Вінниці, Гощі, Кременці та забезпечив їй підтримку з боку польс. уряду і надання статусу академії.

М. належать: книги реліг.-філос. змісту — «Анфологія...» (1636), «Євангеліє учительноє» (1637),

«Літос, або Каmіеn...» (1644); поет, твір «Розмисел про іноче життя», легенди про чудеса печерських угодників тощо.

М на власні кошти будував школи, засновував бібліотеки, відроджував храми, відкрив шпиталь, підтримував друкування творів відомих богословів і письменників. Був прихильником автономного розвитку України. Своє життя присвятив служінню укр. народу, захисту його реліг. та нац. прав. 1997 за видатні заслуги перед церквою та з нагоди святкування 400-річчя від дня народження канонізований як святий.

Літ.: Костомаров М. Київ, митрополит Петро Могила. В кн.: Костомаров М. Історія України в життєписах визначнійших сі діячів. К., 1991; Грушевський М. Історія України-Руси, т. 8. К., 1995; Феномен Петра Могили. К.. 1996; Жуковський А. Петро Могила й питання єдності церков. К., 1997.

О. В. Скрипнюк.

 

Схожі за змістом слова та фрази