Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Українська Радянська Енциклопедія arrow бєлу-біли arrow БИТВА ЗА ДНІПРО 1943
   

БИТВА ЗА ДНІПРО 1943

-наступальні операції Радянської Армії в ході Великої Вітчизняної війни 1941-45 з метою розгрому німецько-фашистських загарбників на Лівобережній Україні і на Дніпрі. Зазнавши поразки в Курській битві 1943, гітлерівські війська намагалися будь-що зупинити наступ рад. армій. Особливого значення нім.-фашист. командування надавало рубежу на Дніпрі. В серед. серпня 1943 Ставка Верховного Головнокомандування дала наказ військам Центр., Воронезького, Степового, Пд.-Зх. та Пд. фронтів розгромити противника на Лівобережній Україні і в Донбасі, навальним наступом вийти до Дніпра, з ходу захопити плацдарм на його зх. березі, створити умови для розгортання дальших операцій з метою визволення Білорусії та Правобережної України.

З 26 по 29.VIII в Чернігівсько-Прип'ятській операції 1943 війська Центр. фронту зламали ворожу оборону в районі м. Сєвська, в кін. вересня вийшли до Сожу і Дніпра і захопили плацдарми на ІІн. і на Пд. від гирла Црип'яті. Частини Зх. фронту 25.IX визволили м. Смоленськ, а війська Брянського фронту З0.IX вийшли до річок Проні і Сожу на дільниці Пєтуховка - Вєтка. З 25.VІІІ до 29.IX війська Воронезького і Степового фронтів, розгромивши ворога на Лівобережній Україні, з ходу форсували Дніпро, захопили плацдарми в районах Великого Букрина. Леріївки і Домоткані, ліквідували плацдарми гітлерівців у районах Дарниці (на Сх. від Києва) і Кременчука. Війська Пд.-Зх. фронту в період з 22 по 27.IX своїм правим крилом вийшли до Дніпра між Дніпропетровськом і Запоріжжям і захопили плацдарм на Пн. від Запоріжжя. Частини Пд. фронту 22.IX взяли рубіж на р. Молочній. На 1-му етапі Б. за Д. рад. війська вийшли до Дніпра на фронті 700 км від гирла р. Сожу до Запоріжжя і захопили на його правому березі понад 20 плацдармів.

На 2-му етапі Б. за Д. рад. війська розгорнули бої за розширення плацдармів і прорив оборони ворога на правому березі Дніпра. В середині жовтня 3-й Український (колишній Пд.-Зх.) фронт (команд.- генерал армії Р. Я. Малиновський) визволив м. Запоріжжя. 25.Х війська 4-го Укр. (кол. Південного) фронту (командуючий - генерал армії Ф. І. Толбухін) прорвали оборону нім.-фашист. частин на р. Молочній і до початку листопада вийшли до Дніпра в його нижній течії, ізолювавши кримське угруповання ворога. В жовтні війська 1-го Укр. (кол. Воронезького) фронту (командуючий - генерал армії М. Ф. Ватутін) вели бої за розширення Букринського плацдарму і створили плацдарм у районі Лютежа на Пн. від Києва; частини 2-го Укр. (кол. Степового) фронту (команд.- генерал армії І. С. Коше) захопили великий плацдарм на Криворізькому напрямі. 1- З .XI почалася Київська операція. Війська 1-го Укр. фронту раптовим ударом з Лютізького плацдарму зламали оборону ворога і 6.ХІ визволили столицю Рад. України - м. Київ. До 15.XI плацдарм у районі Києва було розширено до 400 км по фронту і до 150 км углиб. 10.XI почалася Рєчицько-Гомельська операція 1-го Білоруського (кол. Центрального) фронту (команд.- генерал армії К. К. Рокоссовський), у ході якої було очищено від окупантів міста Рєчицю і Гомель. Війська 2-го Укр. фронту в листопаді і грудні продовжували бойові дії за розширення плацдармів на Пд. Зх. від Кременчука, 14.XII оволоділи м. Черкасами. Б. за Д. завершилася Житомирсько-Бердичівською операцією 1943-44 1-го Укр. фронту, який до кінця грудня визволив Житомир і вів бої за Бердичів і Білу Церкву. В Б. за Д. регулярні війська успішно взаємодіяли з укр.та білорус. партизанами. Внаслідок Б. за Д. було визволено значну частину України, ліквідовано ворожу оборону на великій дільниці вздовж Дніпра, форсовано його і захоплено стратегічні плацдарми на правому березі. Було розгромлено понад 60 нім.-фашист. д-зій. Рад. уряд високо оцінив заслуги учасників Б. за Д.: понад 2 тис. воїнів удостоєні звання Героя Рад. Союзу. Серед них 1685 росіян, 433 українці, 40 білорусів, 57 татар, 25 узбеків, 15 грузин, 12 вірмен, 8 азербайджанців, 4 казахи і 157 представників ін. національностей та народностей; десятки тисяч воїнів нагороджено орденами і медалями СРСР.

П. Т. Тронько.

Битва за дніпро 1943

 

Схожі за змістом слова та фрази