Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow дип-док arrow ДІЛОВА ДОКУМЕНТАЦІЯ
   

ДІЛОВА ДОКУМЕНТАЦІЯ

- сукупність створюваних і отримуваних установою, організацією, підприємством документів, які виготовлені з використанням різних носіїв інформації та фіксують, здебільшого у встановленому порядку, інформацію про правові, екон. та/або ін. відносини і мають необхідну юрид. силу. Особливості сучасної Д. д. в Україні полягають у переведенні її на державну мову, широкому застосуванні комп'ютерних систем обробки та друкування, впровадженні вимог чинних державних стандартів, що сприяє встановленню чіткого орг.-технічного порядку, організації належного контролю за проходженням та виконанням док-тів.

Гол. завдання служб документац. забезпечення управління — сприяти уніфікації Д. д. і документац. процесів. Це передбачає встановлення осн. принципів необхідності складання док-тів, структури їх тексту, високий рівень культури мови док-тів, дотримання вимог ділового стилю. Форма док-тів, способи розміщення реквізитів повинні відповідати вимогам, які ставляться до сучас. ділового док-та.

Д. д. класифікується за такими ознаками, як спосіб фіксації, зміст, спосіб виготовлення, ступінь складності, місце створення, вид, строки виконання, походження, ступінь гласності, юридична сила, призначення тощо. Кожен вид Д. д. має свої особливості. У сфері діяльності правоустановчих та правозастосовних органів особливе значення мають системи документування і Д. д.: органів держ. влади; органів управління; судів, органів та структур МВС.

Д. д. органів держ. влади охоплює док-ти, за допомогою яких здійснюється функціонування правових актів (закони, постанови, укази, рішення органів викон. влади), а також протоколи сесій рад і засідань держадміністрацій, документація за запитами депутатів тощо. В апараті держ. управління створюється така важлива управлінська Д. д., як накази міністрів, постанови колегій, розпорядження та ін. орг.-розпорядчі акти. Водночас под. акти можуть прийматись і в судах при вирішенні управлін. питань. Судова Д. д. за конкр. справами і мат-лами ведеться в органах правосуддя і обслуговує судочинство та пов'язану з ним діяльність. Тут розрізняються такі підсистеми Д. д.: у цив. справах; у крим. справах; щодо застосування заходів адм. примусу; касац. і наглядового провадження; док-ти, пов'язані з роз'ясненням питань застосування судами чинного зак-ва. Найменування видів, зміст і склад реквізитів док-тів провосуддя та процедура їх створення і застосування визначені чинним зак-вом та актами МВС. Діловодні операції з такими різновидами юрид. документації мають певні особливості, зумовлені вимогами зак-ва.

Літ.: Заг. і кадрове діловодство. К., 1997; Палеха Ю. І. Документац. забезпечення управління. К., 1997.

А. В. Корж.

 

Схожі за змістом слова та фрази