Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow поп-право об arrow ПОРНОГРАФІЯ
   

ПОРНОГРАФІЯ

(грец. Від — проститутка і — писати) — 1) У Зх. Європі до 19 ст. — назва книг, присвячених б-бі з проституцією. 2) Вульгарно-натураліст. відображення еротич. сцен і статевого життя в л-рі, образотв. мист-ві, театрі, кіно тощо.

П. має давнє походження. Настінні зображення непристойного сексуал. змісту є, напр., на залишках стін Помпеї. Стрімкий розвиток П. на початку 20 ст., перетворення її на порнобізнес викликали широкий спротив громадськості. 1910 в Парижі 15 держав підписали міжнар. угоду п ро б-бу з поширенням порногр. видань, в якій зобов'язалися утворити спец, органи в кожній д-ві по б-бі з П., сприяти міжнар. розшуку і припиненню цієї діяльності, обмінюватися наявною інформацією, а також повідомляти ін. сторони угоди про прийняті антипорногр. закони, винесені судами вироки у крим. справах про П. Наступною угодою стала Міжнар. конвенція про боротьбу з розповсюдженням і торгівлею порнографічними виробами 1923, яку ратифікували понад 60 держав. Конвенція встановила перелік діянь, що оголошувалися злочинними: а) виготовлення, зберігання порногр. видань з метою їх передачі, поширення або публічного виставлення; б) ввезення, перевезення, вивезення (особисто або через ін. особу) із вказаною вище метою таких видань або випуск їх у обіг; в) торгівля, поширення, публічне виставлення, передача порногр. мат-лів у тимчасове користування; г) анонсування чи оголошення шляхів набуття таких видань. Конвенція дає лише перелік порногр. видань (твори, кінофільми, листівки, малюнки, емблеми, фотографії), залишаючи простір для доповнення його нац. зак-вом. За КК України (ст. 301) забороняється ввезення з метою збуту чи розповсюдження, виготовлення, перевезення чи ін. переміщення з тією самою метою або збут чи розповсюдження, а так само примушування до участі в розповсюдженні творів, зображень або ін. предметів порногр. характеру. Такі дії караються штрафом від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або арештом на строк до 6 місяців, або обмеженням волі на строк до 3 років з конфіскацією порногр. предметів, засобів їх виготовлення і розповсюдження. Ті самі дії щодо кіно- і відеопродукції, комп'ютер, програм порногр. характеру, а також збут неповнолітнім чи розповсюдження серед них творів, зображень або інших предметів порногр. характеру караються штрафом від 100 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів гр-н або обмеженням волі на строк до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк, з конфіскацією порногр. кіно- і відеопродукції, засобів її виготовлення і демонстрування. Усі наведені вище дії, якщо вони вчинені повторно або за поперед, змовою групою осіб, а також примушування неповнолітніх до участі у створенні творів, зображень або кіно- та відеопродукції, комп'ютерних програм порногр. характеру, караються позбавленням волі на строк від 3 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією порногр. предметів, кіно- і відеопродукції, комп'ютер, програм, засобів їх виготовлення, розповсюдження і демонстрування.

Літ.: Панов В. П. Сотрудничество гос-в в борьбе с меж-дунар. уголов. преступлениями. ?., 1993; Панов В. П. Междунар. уголов. право. М., 1997.

В. К. Гришук.

 

Схожі за змістом слова та фрази