Головна
Українська Радянська Енциклопедія
Енциклопедичний словник-довідник з туризму
Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С.
 
Головна arrow Юридична енциклопедія - Шемшученко Ю.С. arrow Б-бл arrow БІСМАРК
   

БІСМАРК

(Bismarck) Otto Едуард Леопольд фон Шенхаузен (Schönhausen; 1.IV 1815, м. Шенхаузен - 30.VII 1898, м. Фрідріхсру)-нім. держ. діяч, дипломат, князь. Був депутатом прус, ландтагу, послом у Росії (1859— 62) та Франції (1862). У 1862-71 Б. - мі-ністр-президент і міністр закорд. справ Пруссії, протягом 1871—90 — перший рейхсканцлер Німецької імперії. Проводив рішучу й тверду політику, за що сучасники назвали його «залізним канцлером». Здійснив об'єднання Німеччини згори, на прус.-мілітаристській основі. За допомогою пер еможних війн — з Данією (1864), Австрією (1866), Францією (1870—71) — захопив першу для Німеччини колонію в Африці. У своїй концепції закорд. політики виходив із геогр. розташування Німеччини в Європі, звідси його «страх перед коаліціями». Розглядав Францію як «історичного ворога», Росію — як країну, з якою треба мати мирні відносини, прагнув до союзу з Англією. Укладенням нім.-австр. договору 1879 і створенням Троїстого союзу (Німеччини, Австро-Угорщини, Італії; 1882) сприяв розколу Європи на два ворожі імперіаліст, табори. Перевагу силі перед правом Б. часто надавав не лише в зовн. політиці, а й у питаннях внутрідержавного життя. Намагаючись перешкодити розгортанню роб. руху, пригасити соціальне незадоволення, Б. домігся прийняття надзв. закону проти соціалістів. Провівши комплекс соціальних законів (про забезпечення старості, соціальний захист хворих, інвалідів, скорочення робочого дня), Б. водночас намагався усталити напів-феод. відносини в імперії, здійснював брутальне онімечення польс. населення Поз-наньщини й Силезїї тощо. У творі «Думки і спогади» Б. висловив своє ставлення до монархічного ладу, абсолютизму, вважаючи, що повний абсолютизм менш небезпечний, ніж абсолютизм, який спирається на послужливий парламент, згоду більшості. При цьому він твердив, що в принципі абсолютизм «був би ідеальним устроєм» для європ. держав, коли б королі з чиновництвом не були такими ж звичайними людьми, як і всі, з їх слабкостями й недоліками. Навіть ідеальний монарх потребує критики з боку вільної преси і парламенту. Нім. ідея, вважав Б., полягає у прагненні до першості на суші і на морі.

Тому він завжди був готовий пожертвувати буквою будь-якої угоди задля блага Нім. імперії. У політ, діяльності, на думку Б., дуже важливим є вміння передбачати, чого можна чекати від ін. політиків за певних конкр. обставин і ситуацій.

Тв.: Мысли и воспоминания, т. 1—3. М., 1940-41. 77/m.. Ерусалимский А. С. Бисмарк. Дипломатия и милитаризм. М., 1968; Троян С. С, Горечан Т. В. Отто фон

Бісмарк... Чернівці, 1994. Б. Л. Кухта.

 

Схожі за змістом слова та фрази